"Dynamiczny wzrost wyników wypracowanych przez spółkę w I półroczu 2021r. jest przede wszystkim efektem trwającej dobrej koniunktury rynkowej na rynku wyrobów hutniczych, tj. wzrostu r/r popytu na stal, a przede wszystkim, niespotykanego wzrostu cen wyrobów hutniczych, obserwowanego od grudnia 2020. Rosnące ceny (przy znacznej ilości towaru zakupionego przed lub w początkowym okresie wzrostu cen) pozwoliły spółce zrealizować w segmencie stalowym wyższe r/r marże handlowe, a dzięki temu EBITDA i wynik netto" - czytamy w komunikacie.

Zdaniem zarządu spółki, trudno ocenić trwałość trendu cenowego, jaki ukształtował się na rynku stali w I półroczu 2021 r. Istnieje zatem ryzyko, iż zachwianie panujących obecnie na rynku stali relacji pomiędzy podażą a popytem oraz potencjalne zmiany poziomu kosztów produkcji wyrobów hutniczych, w tym kosztów podstawowych surowców (rudy żelaza, węgla koksującego i złomu), a także kosztów energii i emisji CO2, mogą być przeszkodą dla utrzymania wzrostowej dynamiki cen stali, a tym samym dla kontynuowania nadzwyczajnych wyników spółki w II półroczu 2021 roku, podkreślono.

Reklama

"Spółka posiada potencjał konieczny do sfinansowania zwiększonego zapotrzebowania na kapitał obrotowy, wynikającego ze wzrostu cen wyrobów hutniczych. Zaprezentowane szacunkowe wyniki uwzględniają dokonane odpisy i rezerwy, w tym rezerwy na towary o niskiej rotacji i rezerwy na ryzyka związane z realizacją kontraktów na budowę gazociągów, które realizuje Oddział Stalprofil S.A. w Zabrzu" - wskazano również.

Przedstawione wyniki mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie do czasu publikacji skonsolidowanego raportu za pierwsze półrocze 2021, który spółka zamierza opublikować 3 września 2021 roku.

Stalprofil jest jednym z największych dystrybutorów stali w Polsce, oferującym wyroby hutnicze w sprzedaży krajowej i zagranicznej. Spółka jest notowana na GPW od 2000 r.

(ISBnews)