Reklama

"Spółka chce się także specjalizować w budowie magazynów energii dużej i średniej mocy. Jesteśmy na etapie rozmów w sprawie pozyskania technologii. Będziemy także uczestniczyć w przetargach na budowę magazynów. To dla nas nowe wyzwanie, ale spodziewamy się potencjalnie dużego zainteresowania tymi projektami" - powiedział Popko w rozmowie z ISBnews w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach.

Prezes podkreślił, że strategicznym założeniem w działalności budowlanej grupy we wszystkich obszarach jest ograniczanie emisji dwutlenku węgla.

"Rozwiązaniem, które zaczynamy stosować jest wykorzystywanie powerbanków, magazynów energii na potrzeby zasilania tzw. drobnego sprzętu budowlanego. Dotychczas wszędzie tam, gdzie brakuje zasilania energetycznego, stosowane są agregaty zasilane olejem napędowym teraz są to przenośne magazyny energii. Dodatkowo - redukujemy hałas" - wskazał Popko.

W końcu lipca prezes zapowiadał, że Budimex chce kompleksowo realizować projekty fotowoltaiczne, a także działać - z partnerami - w obszarze magazynowania energii. Z kolei na początku sierpnia spółka podała, że rozpoczęła współpracę z niemiecko-fińskim startupem Instagrid GmbH, produkującym przenośne baterie do zasilania sprzętu budowlanego.

Powerbanki zastępują spalinowe generatory prądu, a ich zastosowanie ma na celu rozwijanie bezemisyjnych technologii budowlanych.

Budimex jest notowany na warszawskiej giełdzie od 1995 r. Jego inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma Ferrovial. W 2020 r. miał 8,38 mld zł skonsolidowanych przychodów.

Wojciech Żurawski

(ISBnews)