"Rynek litewski wydaje się, że podwoi ostatni okres sprzedażowy, z tego tytułu, że stosunki z naszym partnerem, który tam handluje, są dobre i też potrzeba rynku jest większa, bo ruszyły dotacje - wsparcie unijne. Mogę powiedzieć, że podwojenie obrotów z tym rynkiem jest możliwe. Ale rynek nie jest aż tak duży, stąd to są liczby od kilku do kilkunastu milionów złotych" - powiedział Janusz podczas konferencji prasowej.

Według niego, perspektywy rynku ukraińskiego, który planuje nawet podwoić swoją produkcję rolną, są nieporównywalnie większe.

Reklama

"Największym naszym sąsiadem, z możliwością największego rozwoju jest Ukraina, która wchodzi do czołówki światowej. Jeżeli ceny [produktów rolnych] utrzymają się przez kilka lat, to widzimy te perspektywę rozwoju. Robimy kilka projektów na Ukrainie, w tej chwili jesteśmy w fazie projektowej" - powiedział prezes.

"W ujęciu długoterminowym ten rynek stanowi dla nas główny obszar zainteresowań sprzedażowych, w czym pomaga również wsparcie narzędzi oferowanych przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych oraz Bank Gospodarstwa Krajowego" - dodał dyrektor finansowy Piotr Wielesik.

W I połowie 2021 roku eksport odpowiadał za 55,3% przychodów Feerum. Wartość sprzedaży zagranicznej w tym okresie wyniosła 30,6 mln zł. Głównym rynkiem eksportowym była Ukraina (27,1 mln zł), a drugim z kolei Litwa (3,3 mln zł).

Feerum jest jednym z największych w Polsce producentów kompleksowych elewatorów zbożowych, służących do suszenia i magazynowania produktów roślinnych, takich jak m.in. zboża, rośliny strączkowe i oleiste, kukurydza i inne. Spółka zadebiutowała na rynku głównym warszawskiej giełdy w 2013 r. W 2020 roku miała 118,3 mln zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)