Filipović zaznaczył na antenie chorwackiej telewizji publicznej, że pieniądze na ten cel są już przewidziane w krajowym budżecie – podały w czwartek węgierskie media.

MOL uzyskał kontrolę nad INA w wyniku korupcji?

W 2003 roku MOL kupił udziały w chorwackiej spółce naftowej INA. Sześć lat później węgierski koncern uzyskał pakiet kontrolny w spółce, podpisując odpowiednią umowę z rządem Chorwacji. Jednak w 2013 roku Węgrzy rozpoczęli postępowanie przeciwko rządowi w Zagrzebiu przed Międzynarodowym Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych (ICSID) w Waszyngtonie twierdząc, że Chorwaci nie wywiązali się z zapisów umowy.

Reklama

Rząd chorwacki zwrócił się w 2014 roku do komisji ONZ ds. międzynarodowego prawa handlowego UNCITRAL twierdząc, że MOL uzyskał kontrolę nad INA w wyniku korupcji i nie wywiązał się ze swojego zobowiązania do inwestowania w chorwackie rafinerie ropy naftowej. Zarzuty strony chorwackiej zostały jednak odrzucone, dlatego w grudniu 2016 roku Plenković ogłosił, że państwo chorwackie wykupi pakiet MOL w INA.

W połowie lipca ICSID zdecydowało, że Chorwaci nie udowodnili swoich zarzutów korupcyjnych, przyznając MOL-owi odszkodowanie w wysokości 235 mln dolarów.

„Werdykt jasno pokazuje, że oskarżenia Chorwacji związane z korupcją nie znalazły potwierdzenia w faktach i odrzuca stanowisko Chorwacji, że umowy z 2009 roku były efektem działań przestępczych” – napisał wówczas MOL w oświadczeniu.

Państwo chorwackie posiada obecnie 44,84 proc. udziałów w spółce INA, a MOL 49,08 proc.

Z Budapesztu Marcin Furdyna