Rewolucja w rozliczaniu się z fiskusem

Rewolucja w rozliczaniu się z fiskusem jest przesądzona. Najpierw, od 1 lipca 2024 r., e-faktury będą musieli wystawiać czynni podatnicy VAT. Pół roku później – również podatnicy zwolnieni z VAT. Od tego momentu fiskus będzie mógł już nakładać kary, ale nie za typowe błędy, które często zdarzają się dziś na fakturach papierowych.

– To wszystko będzie widoczne w KSeF, a korekta tego rodzaju błędów nie spotka się z sankcjami – zapewnia w dzisiejszym wywiadzie dla DPG dyrektor Przemysław Krawczyk z Ministerstwa Finansów.

Reklama

Zaręcza, że skarbówka nie będzie miała nieograniczonego dostępu do faktur ustrukturyzowanych ani nie będzie na ich podstawie na bieżąco sprawdzać rozliczeń danego podatnika.

Jesienią resort ruszy z kampanią informacyjną w sprawie KSeF

Ministerstwo ma natomiast w planach szerszy przegląd obowiązków sprawozdawczych. – Pełne objęcie obowiązkiem KSeF da możliwość zaproponowania dalszych uproszczeń w rozliczeniach podatników – zapowiada Anna Mytyk, zastępca dyrektora departamentu w MF.

Za pomocą KSeF nie będą wystawiane faktury dla konsumentów. Resort wyda jesienią wskazówki, jak je identyfikować. Opublikuje wtedy zbiór dobrych praktyk oraz – niewykluczone – objaśnienia podatkowe.

Jesienią resort chce też ruszyć z szeroką kampanią informacyjną o KSeF.

Zapewne od 1 lipca 2024 r. będą zmiany w JPK_VAT i tu także szczegółów możemy się spodziewać w ostatnim kwartale 2023 r.

Problem może się pojawić przy eksporcie, gdy w trakcie odprawy celnej padnie pytanie o fakturę. – Jeśli pojawią się pytania ze strony zagranicznych administracji celnych, to z pewnością poinformujemy, jak działa system i jak wyglądają faktury ustrukturyzowane – odpowiada dyrektor Krawczyk.

CAŁY TEKST W PONIEDZIAŁKOWYM WYDANIU DGP I NA E-DGP