Warunkiem podpisania umowy była decyzja prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który wydał zgodę na transakcję.

"Energop posiada bogate doświadczenie w zakresie kompleksowej prefabrykacji rurociągów, zbiorników i konstrukcji stalowych. Włączenie tej spółki do Grupy Orlen Projekt pozwoli zabezpieczyć efektywną realizację licznych przedsięwzięć związanych z produkcją rafineryjną, wydobyciem i obrotem gazem oraz produkcją petrochemiczną. Inwestycje w tych segmentach stanowią ważny element realizacji strategii Grupy Orlen do 2030 roku. Jestem przekonany, że dzięki dotychczasowej, wieloletniej współpracy Orlen Projekt z Energop włączenie tej spółki w struktury grupy będzie procesem płynnym, a uzyskane synergie przyniosą obopólne korzyści, również dla pracowników Energop" - powiedział prezes Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.

Wejście Eenergopu w skład Grupy Orlen Projekt zwiększy możliwości koncernu w zakresie realizacji projektów wykorzystujących instalacje rurociągowe. Często są to projekty dotyczące infrastruktury krytycznej. Energop posiada kompetencje z zakresu produkcji, prefabrykacji i kompletnego montażu takich instalacji.

W wyniku transakcji Orlen Projekt przejął 74,11% udziałów w Energopie. Właścicielem pozostałych udziałów jest Skarb Państwa.

Reklama

Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 277,56 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.