– Podpisaliśmy porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji, z Uniwersytetem Warszawskim, Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, z politechnikami w Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu, aby przygotować w tym roku w Karpaczu serię kilkudziesięciu debat na temat wszystkich wyzwań, zagrożeń związanych z obecnością człowieka w cyberprzestrzeni i ze sztuczną inteligencją – powiedział w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego.
– Chcemy przekształcić to porozumienie w stałą współpracę, aby wszędzie tam, gdzie to możliwe, wykorzystywać potencjał, jaki udało się już naukowcom wypracować, aby też szybciej niż w przypadku innych krajów odpowiedzieć na zagrożenia – dodał.
Sztuczna inteligencja – Quo vadis?
Dyskusje w ramach Forum AI w Karpaczu odbędą się w trzech strefach sygnowanych przez uczelnie wyższe – Uniwersytet Warszawski, Politechnikę Krakowską i Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Agenda wydarzenia obfituje w debaty dotyczące wpływu sztucznej inteligencji na społeczeństwo, gospodarkę i biznes.
Podczas panelu „Sztuczna inteligencja – Quo vadis?” z udziałem wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego zostanie omówiony aktualny stan badań nad sztuczną inteligencją oraz korzyści i zagrożenia związane z wykorzystaniem genAI.
Zagadnienia związane z wykorzystaniem AI w obszarze cyberbezpieczeństwa skomentuje wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski podczas dyskusji „Czy i jak sztuczna inteligencja może wzmocnić cyberbezpieczeństwo?”. Uczestnicy debaty przeanalizują potencjał AI w zakresie budowania modeli predykcyjnych ataków hakerskich i ich wykrywania w czasie rzeczywistym.
Akademicy o AI
Na Forum AI głos zabiorą również współgospodarze – przedstawiciele świata nauki i ośrodków akademickich.
– Towarzyszące tegorocznej edycji Forum Sztucznej Inteligencji jest najlepszym dowodem na to, że wszyscy dostrzegamy niezwykły potencjał i kluczową rolę AI w budowaniu i rozszerzaniu oferty kształcenia przyszłych pokoleń, w tym pokoleń nowych liderów – powiedział prof. Jerzy Lis, rektor AGH.
Jak dodał, sztuczna inteligencja i jej rozwój to także wiele wyzwań, z którymi muszą mierzyć się różnorodne sektory korzystające z takich rozwiązań.
– Wspólnie z naukowcami z Krakowa będziemy przyglądać się tym wyzwaniom i spróbujemy lepiej je zrozumieć – wskazał.
Profesor Jerzy Lis weźmie udział w dyskusji „Kształcenie specjalistów w obszarze AI – razem i osobno”. Gościem debaty będzie również prof. Alojzy Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego.
– Na Uniwersytecie Warszawskim kształcimy specjalistów w dziedzinie AI, tworząc nowoczesne i innowacyjne programy studiów. Tym zagadnieniom będzie poświęcony panel – powiedział.
Jak dodał, niewątpliwie sztuczna inteligencja przesuwa granice nauki.
– Warto wykorzystywać jej potencjał, ale też pamiętać o zagrożeniach. Z tego względu cieszy mnie fakt, że w trakcie Forum zostanie poruszony temat dotyczący etyki i sprawiedliwości sztucznej inteligencji, także w odniesieniu do prawnych i społecznych konsekwencji związanych z działalnością algorytmów AI – wskazał rektor UW.
O tym, jak rozwijać w Polsce deep-tech, będzie mówił podczas AI Forum prof. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej. Punktem wyjścia do debaty będzie potrzeba opracowania przez Polskę długoterminowej strategii rozwoju deep-tech z myślą o wykorzystaniu potencjału nowoczesnych technologii i wzmocnienia pozycji kraju w regionie.