Rozmawiamy o wskaźniku catch-up, wskazującym, jaki dystans dzieli nas od innych krajów Europy w siedmiu kluczowych o obszarach, takich jak: dochody i deprywacja materialna (stopień niezaspokojenia potrzeb), rynek pracy, warunki mieszkaniowe, zdrowie, edukacja, transport i infrastruktura oraz ochrona środowiska. Wyniki najnowszych analiz zawiera raport „Rozwój społeczny w Polsce na tle krajów Unii Europejskiej – Wskaźnik Catch-up (edycja 2024)” autorstwa zespołu ekspertów z SGH. W ramach każdego z siedmiu wymiarów zespół autorów wybrał wskaźniki cząstkowe, pochodzące głównie z bazy danych Eurostat.

Idea wskaźnika catch-up powstała w 2019 r., kiedy w raporcie ekonomicznym przygotowanym przez zespół SGH ukazały się analizy dotyczące perspektyw zrównania poziomu gospodarczego Polski i rozwiniętych krajów europejskich. Wskaźnik catch-up skupia się na szeroko rozumianych warunkach i ocenie jakości życia w Polsce, w porównaniu do krajów Unii Europejskiej, z uwzględnieniem wszystkich 27 krajów, tych krajów, które tworzyły UE przed 2004 r. (obecnie 14 krajów – bez Wielkiej Brytanii), a także 13 krajów które wstąpiły do UE wraz z Polską lub później.

- Przy pomocy danych odpowiadamy na często zadawane pytanie: jakie jest to nasze tempo doganiania Europy Zachodniej. Skupiamy się na rozwoju społecznym oraz sprawach, które dotykają wszystkich obywateli i są ważne z punktu widzenia postrzegania, jak wygląda życie każdego z nas, jak kształtują się warunki naszego życia – współautorka nam raportu.

Gorąco zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania gorącej rozmowy.