"Projekt ARC jest pierwszym krokiem Prairie w kierunku obszaru metali energetycznych. Miedź stanowi integralną część transformacji energetycznej, przy czym przewiduje się, że zużycie miedzi w ciągu najbliższych 25 lat przekroczy dotychczasowe wydobycie. Transakcja umożliwia Prairie zdobycie przewagi jako pierwszego podmiotu na rynku w obszarze, który naszym zdaniem jest bogatym, ale praktycznie niezbadanym nowym zagłębiem. Jest to obszar o istotnym znaczeniu metalogenicznym położonym w przyjaznej górnictwu jurysdykcji, w której doświadczony grenlandzki zespół eksploracyjny wykorzysta najnowocześniejsze metody poszukiwawcze, aby zmaksymalizować potencjał odkrycia światowej klasy złoża miedzi, w możliwie krótkim terminie" - powiedział dyrektor generalny Prairie Ben Stoikovich, cytowany w komunikacie.

Zidentyfikowano priorytetowy obszar o powierzchni około 640 km2 z nieodległym w czasie potencjałem eksploracyjnym (Anomalia Minik), który charakteryzuje się najwyższą zawartością miedzi i znajduje się w pobliżu zbieżnej anomalii grawitacyjnej, przewodnościowej i magnetycznej w północno-wschodniej części ARC. Wstępny program eksploracyjny, którego celem jest wyznaczenie możliwie pozytywnych, gotowych do wierceń lokalizacji, stwarza możliwość dokonania wielu odkryć oraz będzie skoncentrowany na sporządzaniu map satelitarnych o wysokiej rozdzielczości, szeregu badań geofizycznych, pobieraniu/analizie próbek geochemicznych oraz ręcznym wierceniu rdzeni, zaznaczono.

Reklama

"Prairie uzyska 80% udziałów w projekcie poprzez:

a) wydanie w ciągu trzech lat kwoty 3,5 mln AUD na realizację projektu w celu uzyskania 51% udziałów;

b) wydanie kolejnych 3,5 mln AUD na projekt w ciągu czterech lat w celu uzyskania kolejnych 19% udziałów (co da łączny udział 70%);

c) wydanie kolejnych 3 mln AUD na projekt w ciągu pięciu lat w celu uzyskania kolejnych 10% udziałów (co da łączny udział 80%)" - czytamy dalej.

Prairie Mining Limited to spółka poszukiwawczo-wydobywcza. Ma dwie inwestycje w Polsce - Kopalnię Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym oraz Kopalnię Dębieńsko na Górnym Śląsku. Jest notowana na GPW od 2015 r.

(ISBnews)