Podniesienie płacy minimalnej

Podniesienie płacy minimalnej w 2024 roku do 4300 zł brutto najbardziej wpłynie na decyzje podejmowane przez firmy produkcyjne (65 proc.) i usługowe (61 proc.), natomiast najmniej – przez firmy budowlane (43 proc.) - wskazali analitycy PIE, przedstawiając wyniki ze styczniowego badania przeprowadzonego w ramach Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK). Ważnym czynnikiem branym pod uwagę przy podejmowaniu decyzji biznesowych, będzie w tym roku również słaby popyt na produkty lub usługi przedsiębiorstw - wskazało tak 49 proc. badanych firm z branży handlowej, 47 proc. z branży produkcyjnej i 35 proc. z sektora budowlanego.

Zielona transformacja

Reklama

Wdrażanie zielonej transformacji znaczący wpływ wywrze na działalność przedsiębiorstw z branży TSL, czyli Transport Spedycja Logistyka (spodziewa się tego 41 proc. badanych firm), produkcyjnych (37 proc.) oraz firm usługowych (22 proc.). Prawie 30 proc. przedsiębiorców wskazuje na silny wpływ rosnących cyberzagrożeń, które w istotny sposób wpłyną na działalność firm usługowych (42 proc.).

Na silny wpływ rozwoju robotyzacji i automatyzacji na swoje decyzje biznesowe zwróciło uwagę 17 proc. badanych firm, a 12 proc. spodziewa się wpływu rozwoju sztucznej inteligencji.

Polityka migracyjna

Czynnikiem, który może mieć wpływ na działania firm w 2024 r., jest także wdrożenie polityki migracyjnej - podano. W badaniu PIE 14 proc. przedsiębiorstw zaznaczyło, że wpływ ten może być silny; najczęściej takie deklaracje pochodzą od przedstawicieli firm z branży TSL (21 proc.) oraz przedsiębiorstw produkcyjnych (15 proc.) i budowlanych (13 proc.). "Są to branże, w których najczęściej obserwujemy deficyty kadrowe" - wskazał Instytut.

Zaznaczono, że wyniki badań PIE są zbieżne z przewidywaniami ekspertów z różnych branż na 2024 r. (PAP)

autorka: Ewa Wesołowska