Nowe wymogi prawne, a także rosnące oczekiwania klientów, partnerów biznesowych czy inwestorów powodują, że firmy coraz częściej poszukują narzędzi, które pomogą im zmierzyć, a w konsekwencji odpowiednio zarządzić wpływem na środowisko. Pomiar śladu węglowego wysuwa się tu na pierwszy plan.
Czym jest ślad węglowy i dlaczego warto go mierzyć
Ślad węglowy jest to całkowita emisja gazów cieplarnianych powstająca w efekcie działalności, np. przedsiębiorstwa. Może też być mierzony cząstkowo m.in. dla całego cyklu życia produktu. Oblicza się go na podstawie uznanych globalnie standardów, takich jak Greenhouse Gas Protocol (GHG Protocol) i ISO 14064, a wyrażany jest w ekwiwalencie tony dwutlenku węgla (tCO₂e).
Przy pomiarze wyróżnia się trzy zakresy emisji:
- Zakres 1, emisje bezpośrednie, np. z własnych pojazdów.
- Zakres 2, emisje pośrednie związane z wytwarzaniem wykorzystanej energii elektrycznej i cieplnej.
- Zakres 3: inne pośrednie emisje, np. z łańcucha dostaw.
Obliczenie i analiza śladu węglowego pozwala zidentyfikować kluczowe źródła emisji, a następnie podjąć działania na rzecz ich redukcji czy inicjatywy proekologiczne. Ułatwia to wdrożenie efektywnych strategii zarządzania oraz obniżenie kosztów operacyjnych.
Zrównoważony rozwój staje się standardem na rynkach międzynarodowych, np. w przetargach. Podjęcie działań na tym polu daje przewagę konkurencyjną, a także ogranicza ryzyko biznesowe – wielu partnerów, szczególnie zagranicznych, wymaga od kontrahentów raportowania o emisjach. Zyskuje również na tym wizerunek - działania proekologiczne pozytywnie wpływają na postrzeganie firmy przez klientów i interesariuszy, są ważne w komunikacji marketingowej.
Raportowanie emisji jest też istotne w przypadku korzystania z rozmaitych produktów i usług finansowych. Pozwala zaoszczędzić na kosztach, czasami jest wręcz warunkiem koniecznych do skorzystania z preferencyjnych propozycji np. kredytów.
Do tego dochodzą jeszcze wymogi prawne związane z raportowaniem. Dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) zobowiązuje około 3,5 tys. polskich przedsiębiorstw do raportowania ESG, w tym liczenia śladu węglowego.
Nawet firmy nieobjęte takim obowiązkiem mogą zostać poproszone o przedstawienie danych dotyczących emisji przez swoich kontrahentów, krajowych czy zagranicznych. Sprostanie takim oczekiwaniom staje się kluczowe dla przedsiębiorstw chcących utrzymać swoją konkurencyjność i pozycję w łańcuchach dostaw.
Dane o emisji ze wszystkich trzech zakresów
Bank Pekao S.A., jako lider w zakresie zrównoważonego rozwoju, oferuje dostęp do kalkulatora śladu węglowego Plan Be Eco, na preferencyjnych warunkach. Mogą z niego skorzystać firmy z dowolnej branży. Narzędzie umożliwia zbieranie danych i obliczanie emisji w zakresie 1, 2 i 3, identyfikację kategorii emisji i wybór najlepszej metodologii kalkulacji oraz przygotowanie raportu emisji wraz z rekomendacjami redukcyjnymi, co ułatwia wdrożenie strategii dekarbonizacji.
Dzięki kalkulatorowi użytkownik otrzymuje wsparcie w procesie raportowania, a także dostęp do wiedzy eksperckiej umożliwiającej samodzielne korzystanie z narzędzia.
– Współpraca Pekao S.A. z Plan Be Eco w przypadku kalkulatora śladu węglowego to odpowiedź na potrzeby klientów, którzy chcą działać zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, oszczędzać czas i zasoby, a jednocześnie budować pozytywny wizerunek – mówi Agnieszka Durlej, dyrektor Biura Strategii i Rozwoju w Pionie Bankowości Przedsiębiorstw. – Pekao S.A., oferując dostęp do takiego narzędzia na preferencyjnych warunkach, nie tylko wspiera swoich klientów w dostosowaniu się do nowych regulacji ESG, ale również pomaga im odkrywać możliwości optymalizacji i redukcji kosztów poszczególnych produktów i procesów. Kalkulator śladu węglowego jest narzędziem, które inspiruje również do dalszych działań – idealnie wpisując się w misję nowoczesnych instytucji finansowych wspierających odpowiedzialny rozwój swoich partnerów biznesowych – dodaje.
Doświadczenia klientów
Bank Pekao S.A. przetestował wraz ze swoimi klientami kalkulator przed rynkową premierą. Potwierdziło to korzyści płynące z jego wykorzystania, przedsiębiorcy docenili oszczędność czasu i pracy przy obliczaniu śladu węglowego, a także możliwość konsultacji z doradcą w całym procesie. To ważne, ponieważ firmy potrzebują wiedzy i konsultacji dotyczących obliczeń,doradztwa w redukcji emisji CO2 oraz szerzej – w zakresie planowania strategii ESG i odpowiedniego scalania swoich polityk.
Natomiast przedsiębiorców zainteresowanych obliczaniem śladu węglowego można podzielić na trzy grupy:
- Początkujący: firmy wprowadzające wyłącznie zakres 1 i 2.
- Rozpoznający temat: firmy świadome skali komplikacji związanych z obliczaniem CO2, planujące uzupełnienie zakresu 3.
- Eksperci: firmy z wysokim poziomem wiedzy, planujące automatyzację pozyskiwania danych i audyt wyliczeń.
Jak skorzystać z kalkulatora
Jeżeli firma jest klientem Banku Pekao S.A., wystarczy aby skontaktowała się ze swoim doradcą bankowym. Otrzyma od niego komplet materiałów umożliwiających skorzystanie z oferty Plan Be Eco na preferencyjnych warunkach, czyli 30 proc. poniżej stawek regularnych w subskrypcji rocznej. Pozostali przedsiębiorcy mogą się skontaktować z bankiem pod adresem PBP-ESG@pekao.com.pl, doradcy zaaranżują następnie cały proces. Więcej na temat usługi można znaleźć na stronie: Kalkulator śladu węglowego dla przedsiębiorstw - Bank Pekao S.A.
Wycenę usługi dostępu, podpisanie umowy, a następnie konfigurację narzędzia przeprowadza Plan Be Eco. Cena rocznej subskrypcji uzależniona jest od skomplikowania obliczeń oraz ilości oddziałów firmy, jakie one obejmą. W razie potrzeby narzędzie dostosowane jest do potrzeb klienta i specyfiki przedsiębiorstwa. W okresie subskrypcji firma może wygenerować dowolną liczbę raportów bieżących oraz całościowych – proces jest automatyczny. W raportach znajdzie podsumowanie obliczeń oraz wynikające z nich wskazówki redukcyjne.