"Obniżenie VR i usunięcie z RWN odzwierciedla zwiększoną presję na profil kredytowy ING Śląskiego ze strony polskiego środowiska operacyjnego, które Fitch obniżył do bbb z bbb+ ze względu na wzrost ryzyka interwencji rządu w polskim sektorze bankowym" - czytamy w komunikacie.

Analitycy Fitch wskazują, że długoterminowy rating IDR i rating wsparcia akcjonariuszy (SSR) ING Śląskiego są napędzane przez bardzo wysokie prawdopodobieństwo wsparcia ze strony ING Bank N.V. (AA-/stabilna/a+), ale są również ograniczone do dwóch stopni powyżej polskiego ratingu suwerennego (A-/stabilna), ze względu na ryzyko kraju, na które narażone są lokalne banki, biorąc pod uwagę rekordową ingerencję państwa w sektor bankowy.

Reklama

"Krótkoterminowy rating IDR banku na poziomie F1+ jest wyższą z dwóch opcji odpowiadających długoterminowemu ratingowi IDR na poziomie A+, ponieważ postrzegamy wsparcie akcjonariuszy jako bardziej pewne w najbliższym czasie. Stabilna perspektywa dla długoterminowego ratingu ING Banku Śląskiego odzwierciedla perspektywę dla polskiego państwa" - czytamy również.

ING Bank Śląski jest notowany na GPW od 1994 r. Jego głównym akcjonariuszem jest holenderska grupa ING. Aktywa razem banku wyniosły 201,65 mld zł na koniec 2021 r.

(ISBnews)