Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,43 proc. i wyniósł 32.859,03 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,57 proc. i wyniósł 4.050,83 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 0,73 proc. i zamknął sesję na poziomie 12.013,47 pkt.

Zaczynamy dostrzegać pewną stabilizację

Inwestorzy analizują najnowsze informacje z sektora bankowego, który znajdował się pod presją w ciągu ostatnich tygodni.

Reklama

„Zaczynamy dostrzegać pewną stabilizację, istnieje przekonanie, że w jakiś sposób kryzys bankowy jest już za nami” – powiedział Mike Hewson, główny analityk rynkowy w CMC Markets.

„Indeksy podnosi połączenie łagodzenia obaw bankowych i oczekiwania, że jesteśmy bardzo blisko docelowych stóp procentowych. Na razie wydaje się, że kryzys został powstrzymany, co przynosi ulgę dla akcji sektora nieruchomości w nadziei, że podwyżki stóp procentowych dobiegają końca” – powiedziała Susannah Streeter, szefowa działu pieniędzy i rynków w Hargreaves Lansdown.

Kevin Thozet, członek komitetu inwestycyjnego Carmignac, powiedział, że po niestabilnym kwartale dużych wahań perspektyw dla gospodarki, inflacji i stóp procentowych inwestorzy dokonują podsumowania.

„Widzimy ponownie działającą korelację między aktywami typu risk-on i risk-off, co nie miało miejsca rok temu. Uważamy, że jest obecnie wartość w długoterminowych obligacjach emitowanych przez dobrze ocenianych emitentów w USA lub w strefie euro” – powiedział Thozet, dodając, że podwyżki stóp procentowych w USA dobiegają końca.

Według strategów Goldman Sachs inwestorzy powinni kupować amerykańskie akcje wzrostowe z wysokimi marżami, unikając akcji wzrostowych o niskiej marży, nawet jeśli rynki akcji i obligacji wysyłają sprzeczne sygnały sprzeczności co do prawdopodobieństwa recesji w USA.

Stratedzy Citigroup stwierdzili z kolei, że rynki popadają w samozadowolenie, ignorując ryzyko recesji i podnosząc się z październikowych minimów, opierając się na narracji dotyczącej miękkiego lądowania gospodarki.

Wśród liderów wzrostów producenci półprzewodników

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 198 tys. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 196 tys. wobec 191 tys. poprzednio. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła zaś 1,689 mln w tygodniu, który skończył się 18 marca. Analitycy oczekiwali 1,7 mln wobec notowanych poprzednio 1,685 mln, po korekcie z 1,694 mln.

Produkt Krajowy Brutto USA w czwartym kwartale 2022 r. wzrósł o 2,6 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kwartał do kwartału - podał Departament Handlu w trzecim, ostatnim wyliczeniu. Oczekiwano +2,7 proc. wobec +2,7 proc. w II wyliczeniu. W III kw. PKB USA wzrósł o 2,9 proc., a w II kw. PKB USA spadł o 0,6 proc. Konsumpcja prywatna wzrosła w IV kw. o 1 proc., wobec 2,3 proc. w poprzednim kwartale. Oczekiwano 1,4 proc.

Bazowy deflator PCE wyniósł w IV kw. w ujęciu zanualizowanym kdk 4,4 proc., wobec prognoz 4,3 proc. i 4,7 proc. w poprzednim kwartale. Deflator PCE to preferowana przez amerykańską Rezerwę Federalną miara inflacji.

Rentowność 10-letnich UST rosła o 1 pb. do 3,57 proc. Dochodowość 30-letnich UST rosła o 1 pb. do 3,76 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -56 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -124 pb.

Wśród liderów wzrostów byli podczas czwartkowej sesji producenci półprzewodników. Rosły akcje takich firm jak AMD.

W górę szły też notowania koncernów technologicznych. Drożały akcje m.in. Amazona i Apple.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na maj są wyceniane po 74,22 USD za baryłkę, po wzroście o 1,71 proc., a majowe futures na Brent rosną o 0,89 proc. do 79,09 USD/b.