Od piątku ruszył nabór wniosków o dofinansowanie projektów.

Jak napisano w komunikacie resortu, łączna pula środków przeznaczonych na wsparcie projektów bilateralnych to 150 tys. euro, natomiast maksymalna kwota dotacji może wynieść 20 tys. euro. Celem naboru - jak wynika z komunikatu - jest wsparcie przedsięwzięć, których zadaniem jest nawiązywanie lub wzmacnianie kontaktów dwustronnych pomiędzy podmiotami z Polski i podmiotami z Państw-Darczyńców, czyli Norwegii, Islandii i Liechtensteinu.

Poinformowano, że potwierdzeniem bilateralnego charakteru projektu jest dostarczenie listu intencyjnego lub umowy partnerskiej na etapie składania wniosku o dofinansowanie, wraz z programem wizyty studyjnej, zaproszeniem na seminarium, warsztaty lub konferencję, albo wypełnionym formularzem zgłoszeniowym. Przed zawarciem umowy w sprawie realizacji projektów wymagane będzie przedstawienie podpisanej umowy partnerskiej w języku angielskim i jej tłumaczenia na język polski.

Wskazano, że warunkiem akceptacji wniosku o dofinansowanie jest aktywny udział wnioskodawcy w planowanym wydarzeniu, rozumiany jako wygłoszenie prezentacji, referatu lub wykładu w tematyce związanej z zakresem tematycznym programu.

Reklama

Do dofinansowania kwalifikują się projekty dotyczące jednego lub kilku obszarów takich jak: energia odnawialna, efektywność energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne; łagodzenie zmian klimatu ;środowisko i ekosystemy.

Jak zaznaczono, minimalna kwota dofinansowania to 1 tys. euro, zaś maksymalna to 20 tys. euro.

Dofinansowanie - jak wynika z informacji - będzie przekazywane wyłącznie w formie refundacji kosztów poniesionych i zweryfikowanych jako prawidłowe, na podstawie wniosków o płatność złożonych przez beneficjenta wraz z fakturami lub dokumentami księgowymi o równoważnej wartości dowodowej i zatwierdzonych przez NFOŚiGW.

Fundusze norweskie to potoczna nazwa bezzwrotnej pomocy finansowej dla Polski w postaci dwóch instrumentów pod nazwą: Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) oraz Norweski Mechanizm Finansowy (NMF). Środki na finansowanie pochodzą z trzech krajów EFTA (Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu), będących zarazem członkami EOG, tj. Norwegii, Islandii i Liechtensteinu – czyli Państw Darczyńców.