Jak opisała Amy Buxton dla „Plant Based News”, był rok 1979. Kiska miała ok. 3 lat. Została schwytana w wodach islandzkich. Przetrzymywano ją w morskim parku rozrywki MarineLand, położonym w kanadyjskiej miejscowości Niagara Falls w stanie Ontario, przez 44 lata.

Nikt nie zastąpi Kiski

Zespół, który zajmował się Kiską, twierdzi, że w ciągu ostatnich tygodni orka podupadła na zdrowiu. Pracownicy utrzymują, że znajdowała się pod opieką ekspertów od ssaków morskich, którzy dokładali wszelkich starań, aby ostatnie dni życia upłynęły jej w komforcie. Poinformowali, że cały czas opłakują tę ogromną stratę.

Reklama

Tych łez nie utuli już żadna następczyni Kiski. W 2019 roku Kanada uchwaliła prawo, które zakazuje przetrzymywania w niewoli orek, wielorybów czy delfinów. W 2015 roku handel nimi został uznany za przestępstwo, choć prawo nie objęło tych zwierząt, które już znalazły się w niewoli. Tym samym Kiska była ostatnią zniewoloną orką w tym państwie.

Gdyby pożyła jeszcze kilka lat, być może doczekałaby się pewnej formy wyzwolenia. W kanadyjskiej Nowej Szkocji powstaje bowiem oceaniczne sanktuarium, mające służyć etycznej relokacji dużych ssaków morskich. Niestety, nie było jej to dane. Dla aktywistów i aktywistek działających na rzecz wyzwolenia zwierząt Kiska z pewnością stanie się jednym z symboli eksploatacji innych gatunków przez człowieka.

Wyciągnąć konsekwencje wobec MarineLand

Kanadyjska organizacja prozwierzęca Animal Justice już w 2021, a potem w 2022 roku próbowała wstąpić na drogę prawną przeciwko MarineLand. Bezpośrednią przyczyną tej decyzji było wideo pokazujące Kiskę, która zachowuje się w nienaturalny sposób. Na materiale filmowym orka dryfuje bez celu i uderza o ściany swojego betonowego akwarium. Śmierć zwierzęcia dała asumpt do kolejnej próby postawienia parkowi wodnemu zarzutów.

Działacze i działaczki prozwierzęce utrzymują, że Kiska w niewoli bardzo cierpiała. Orki to bardzo socjalne zwierzęta, a od 2011 roku Kiska nie miała żadnych towarzyszy i towarzyszek swojego gatunku. Zbiornik, w którym przebywała był zbyt mały jak na jej potrzeby, nie dostarczano jej też żadnej umysłowej stymulacji. Wcześniej utraciła pięć swoich cieląt, zanim te osiągnęły 7 rok życia. To właśnie te wydarzenia sprawiły, że jedna z najsłynniejszych organizacji występująca w imieniu zwierząt, PETA, okrzyknęła ją „najsamotniejszą orką świata”.

Jak argumentują aktywistki i aktywiści, Kisce zadawano cierpienia psychiczne, które generowała nuda i izolacja. Zgodnie z zarówno kanadyjskim prawem federalnym, jak i prawem prowincjonalnym w Ontario, znęcanie się nad zwierzętami także w taki sposób jest nielegalne.