"Farmy fotowoltaiczne zostaną uruchomione w I kwartale 2023 r. na wydzierżawionych przez spółkę gruntach prywatnych w powiecie grajewskim i łosickim. W pierwszym przypadku instalacje PV Gutki 1 i PV Gutki 2 będą miały po 6 megawatów mocy. Natomiast PV Huszlew 1 i PV Huszlew 2 będą miały odpowiednio 5 i 8 megawatów mocy. Łączna roczna produkcja wszystkich farm może wynieść ponad 20 GWh, czyli tyle, ile średnio zużywa 8000 gospodarstw domowych" - czytamy w komunikacie.

Nowe farmy fotowoltaiczne zostaną wyposażone w panele monokrystaliczne. To obecnie najbardziej wydajna i efektywna technologia, dominująca na rynku. Sprawność tego typu ogniw szacuje się na poziomie 18-20%. Mogą one produkować energię elektryczną niezależnie od pogody, nawet przy niskim poziomie naświetlenia, w warunkach typowych dla stref klimatycznych występujących w Polsce, podkreślono.

Reklama

Uruchomienie budowy PV Gutki 1, PV Gutki 2, PV Huszlew 1 i PV Huszlew 2 jest częścią tegorocznego pakietu inwestycyjnego PGE Energia Odnawialna. Zakłada on m.in. uzyskanie pozwoleń na budowę projektów PV o mocy około 260 MW. Największym projektem jest instalacja o mocy 153 MW, składającą się dwóch farm - PV Jeziórko 1 i PV Jeziórko 2. Główna jej część (100 MW) powstanie do końca 2023 r. na terenie gminy Grębów w powiecie tarnobrzeskim na Podkarpaciu, przypomniano.

Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych - 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

(ISBnews)