Europejski przemysł energochłonny apeluje do Unii Europejskiej ws. cen energii. "Europejskie energochłonne gałęzie przemysłu, w tym przedstawiciele branży chemicznej (...), zaapelowały o pilne wprowadzenie ogólnounijnych środków mających na celu ograniczenie ceny gazu ziemnego, a także środków mających na celu oddzielenie cen energii elektrycznej od cen gazu" - poinformowała w środę Polska Izba Przemysłu Chemicznego.

Dodano, że w związku z zapowiedzianym na piątek, 9 września 2022 r. nadzwyczajnym posiedzeniem Rady ds. Energii sygnatariusze listu otwartego zwrócili się ze swoim apelem do Przewodniczącej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen oraz do czeskiego ministra przemysłu i handlu Jozefa Sikeli. Czechy sprawują obecnie Prezydencję w Radzie UE.

"Polska Izba Przemysłu Chemicznego (PIPC), jako lokalna organizacja branżowa będąca członkiem rzeczywistym Cefic (Europejskiej Rady Przemysłu Chemicznego) oraz organizacją stowarzyszoną Fertilizers Europe - podmiotów, które są sygnatariuszami niniejszego listu - zdecydowanie popiera niniejszy apel" - stwierdzono.

PIPC podkreśliła, że branża chemiczna jako sektor energochłonny poważnie odczuwa skutki trwającego kryzysu energetycznego.

Reklama

"W ostatnich tygodniach wiele zakładów przemysłowych w całej Europie, w tym także w Polsce, zamknęło swoje podwoje lub zmniejszyło produkcję. Skutki tych zamknięć zaczynają mieć również poważny wpływ całe łańcuchy wartości, zagrażając europejskiej, w tym polskiej, bazie przemysłowej i szerzej - dostępności podstawowych produktów. Potrzebne są zatem natychmiastowe i skuteczne działania na szczeblu europejskim w tym zakresie" - wskazano w oświadczeniu PIPC.

Od dłuższego czasu również przemysł cementowy w Polsce apeluje o wpisanie tego sektora – podobnie jak stalowego, nawozowego czy chemicznego – na listę przedsiębiorstw energochłonnych, które w związku z sytuacją rynkową mogą ubiegać się o rekompensaty kosztów pośrednich, w tym także energii elektrycznej.

Polska Izba Przemysłu Chemicznego (PIPC) jest organizacją reprezentującą branżę chemiczną wobec organów administracji publicznej krajowej i zagranicznej oraz organizacji międzynarodowych. Zrzesza największych producentów chemikaliów, przedsiębiorstwa sektora petrochemicznego i rafineryjnego, firmy transportowe, dystrybucyjne, instytuty naukowe.

Autor: Anna Bytniewska