Producent modułów fotowoltaicznych i deweloper projektów energii słonecznej Longi uważa, że jest mało prawdopodobne, aby w najbliższym czasie ceny wzrosły na tyle, aby przekroczyć koszty produkcji. „Straty w całej branży będą się utrzymywać w obliczu nadpodaży” – stwierdził Citi Research w notatce opublikowanej w poniedziałek i opartej na informacjach Longi.

Nadpodaż gnębi chiński sektor fotowoltaiczny

Chiński przemysł fotowoltaiczny jest liderem w branży na świecie. Jednak obecnie sektor zmaga się z pogłębiającym się nadmiernym nasyceniem rynku po tym, jak w ostatnich latach produkcja znacznie przekroczyła popyt. W pierwszym kwartale tego roku największe firmy z branży fotowoltaicznej w Chinach, w tym Longi, zgłosiły straty, ponieważ były zmuszone do sprzedaży poniżej kosztów.

Reklama

Producent Producent modułów fotowoltaicznych i deweloper projektów energii słonecznej uważa, że istniejące produkty prawdopodobnie nie będą rentowne w dającej się przewidzieć przyszłości. Dlatego Longi stawia na nową technologię, która w ocenie firmy, skuteczniej przekształca energię słoneczną w energię elektryczną. Citi stwierdził w nocie, że nowy produkt Longi jest bardziej zaawansowany, ale jeszcze niekonkurencyjny kosztowo.

Najbliższe lata będą chude

„Nie widzimy żadnego katalizatora uzasadniającego fundamentalne ożywienie w sektorze i sugerujemy, aby inwestorzy nie pokładali fałszywych nadziei w ożywieniu energetyki słonecznej” – stwierdził w czwartkowej notatce Dennis Ip, analityk Daiwa Capital, dodając, że Longi przewiduje nieznaczną poprawę cen w ciągu najbliższych trzech miesięcy.