Biznes i administracja w UE
Jedna z najbardziej znanych polskich wynalazczyń podkreśla, że w biznesie opartym na innowacjach absolutnie podstawową rzeczą jest sprawny proces decyzyjny w administracji. - Powinny istnieć superszybkie ścieżki, a urzędnicy powinni pamiętać na każdym kroku, że pewne rzeczy nie mogą czekać, bo innowacja albo się przez to nie wydarzy, albo nie wejdzie w fazę realizacji - i skomercjalizuje ją ktoś inny, poza Europą – mówi nam Olga Malinkiewicz.
- Powinniśmy się jak najczęściej spotykać, tak jak tu, na CSBS, wymieniać doświadczeniami, uczyć nawzajem, by legislatorzy i urzędnicy wszelkich szczebli zrozumieli, jak ważny dla naszych innowacyjnych biznesów, a tak naprawdę - dla naszego wspólnego rozwoju, dla Europejczyków - jest czas – mówi wynalazczyni.
Podkreśla przy tym, że reprezentowany przez nią polski i europejski sektor CleanTech w przypadku mądrej deregulacji i sensownego wsparcia ze strony organów UE może odegrać absolutnie kluczową rolę w umacnianiu pozycji Europy we wszystkich strategicznych obszarach: od energetyki po obronność. Właśnie CleanTech dzierży klucz do świata, w którym dekarbonizacja i konkurencyjność gospodarki idą ze sobą w zgodnej parze.
Competitiveness & Security Business Summit - Szczyt Biznesowy ds. Konkurencyjności i Bezpieczeństwa 2025 odbył się w 100 dni po inauguracji nowej Komisji Europejskiej, w dniu ogłoszenia przez KE białej księgi w sprawie europejskiej obronności, a niedługo po opublikowaniu założeń Clean Industrial Deal, którego nadrzędnym celem jest poprawa konkurencyjności europejskiego przemysłu przy zachowaniu celów klimatycznych.
Wnioski i postulaty sformułowane na CSBS już wpływają na agendę i działania Unii Europejskiej w epoce wielkich wyzwań i wielkich szans, co widać choćby w konkluzjach ostatniego szczytu Rady Europejskiej (EUCO).