W opublikowanym w środę raporcie Global Financial Stability Report Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega, że europejskie banki mogą chcieć zmniejszyć w tym okresie swoje bilanse o 2,6 bln USD.

MFW ostrzega, że jeśli władze nie zmienią kierunku swojej polityki w tej kwestii, banki w Europie pozbędą się do końca przyszłego roku prawie 7 proc. swoich aktywów.

Fundusz spodziewa się, że większość delewaryzacji będzie polegała na sprzedaży papierów wartościowych oraz aktywów niekluczowych. Zauważył on jednak również kurczenie się podaży kredytowej o 1,7 proc. – banki ograniczają udzielanie pożyczek zarówno firmom, jak i gospodarstwom domowym, uderzając w ten sposób w większą część gospodarki.

Reklama

Mając świadomość, że bilanse muszą zostać zmniejszone po zaobserwowanych przed kryzysem nadwyżkach, MFW ostrzega, że „zsynchronizowana delewaryzacja na wielką skalę” może spowodować finansową destabilizację, która zagrozi wzrostowi gospodarczemu.

„Bardzo nieprzewidywalna polityka gospodarcza w Europie sprawia, że banki wciąż będą starały się kurczyć, nawet jeśli uda się uniknąć chaotycznego, nagłego załamania,” komentuje Huw van Steenis, analityk bankowy z Morgan Stanley.

MFW stwierdziło, że zmiany w strategii, takie jak szersze rozluźnienie polityki finansowej przez EBC i inne reformy strukturalne, a także postępy w kwestii restrukturyzacji banków i rezolucji, spowodowałoby mniejsze, 6-proc. skurczenie bilansów bankowych.

Jose Vinals, dyrektor działu monetarnego i rynków kapitałowych MFW, zapowiedział że regionem najbardziej dotkniętym z powodu procesu delewaryzacji będą kraje rozwijające się Europy. Ale inne wschodzące rynki również nie unikną konsekwencji.

„Wprawdzie rynki wschodzące zwykle mają wystarczające bufory, jednak tak silne uderzenie z zewnątrz mogłoby nałożyć się na wewnętrzne słabości i jeszcze bardziej podważyć globalną stabilność,” komentuje Vinals.

Ostrzeżenie to pojawiło się dzień po tym, jak Olivier Blanchard, główny ekonomista MFW, wezwał Europę do rozważenia rekapitalizacji banków z pieniędzy podatników w celu uniknięcia bolesnej delewaryzacji.

Wczorajszy raport jest więc zgodny z rekomendacją Blancharda. Czytamy w nim, że mechanizmy EFSF i ESM powinny umożliwić wstrzyknięcie kapitału bezpośrednio do banków, aby „przełamać zgubną zależność pomiędzy rządami a bankami.”