Maas przyjechał do Rzymu w związku z zaplanowanym na 1 lipca objęciem przez Niemcy półrocznego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.

Na wspólnej konferencji prasowej z Di Maio niemiecki minister oświadczył, że mimo różnic na tle wielkości proponowanego przez Komisję Europejską budżetu unijnego i form wsparcia przeciwne mu w obecnym kształcie Holandia i Austria, należące do tzw. krajów oszczędnych, są "gotowe do kompromisu". Jak wyjaśnił, takie są jego odczucia po wizytach w stolicach tych państw.

"Uważam, że pytanie dotyczy nie tego, czy, ale jak siła tego kryzysu może przyczynić się do przezwyciężenia poprzednich linii podziału; my działamy właśnie w tym kierunku" - zadeklarował Maas.

Jako priorytet niemieckiej prezydencji w Radzie UE wskazał "energiczne ożywienie socjalne i gospodarcze". "Chcemy odważnej, ale i solidarnej Europy. Nie chcemy stracić żadnego kraju w Europie" - zadeklarował szef MSZ Niemiec.

Zastrzegł, że w sprawie funduszu odbudowy trzeba przeprowadzić jeszcze wiele rozmów, by osiągnąć "porozumienie do przyjęcia, zwłaszcza w sprawie narzędzi finansowych i ich przyszłości".

Reklama

"Koronawirus przyniósł wiele cierpienia Włochom i Europie" - oświadczył Maas. Ocenił, że w walce z wirusem dokonano razem "znacznych postępów".

"Zawdzięczamy to także zdecydowanym działaniom włoskiego rządu i temu, że stanowczo ostrzegał innych w Europie przed wirusem" - dodał niemiecki minister. Mówił też z uznaniem o "dyscyplinie i solidarności narodu włoskiego".

Szef włoskiej dyplomacji Luigi Di Maio powiedział zaś, że podczas tego kryzysu "przekonaliśmy się, jak ważna jest europejska współpraca".

Następnie wyraził satysfakcję ze współpracy Włoch, Niemiec, Francji i Holandii nad szczepionką.

Di Maio podziękował władzom w Berlinie za poparcie "ambitnego" planu funduszu odbudowy.

"Podziały między państwami członkowskimi UE pozostają oczywiste. Włochy i Niemcy muszą pracować ramię w ramię, by znieść te różnice i jak najszybciej zawrzeć ambitne porozumienie" - powiedział.

Jak zaznaczył włoski minister, "nie możemy zaakceptować kompromisów szkodliwych dla przyszłości Unii".

Di Maio odnotował z zadowoleniem, że po wznowieniu ruchu pasażerskiego do Włoch już przyjechało i przyjedzie wkrótce wielu niemieckich turystów. Kilka samolotów z Niemiec wylądowało w poniedziałek na rzymskim lotnisku Fiumicino.

"To dobra wiadomość dla naszej gospodarki" - podkreślił.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ akl/