Belg został wybrany na dwuletnią kadencję prezesa zarządu Międzynarodowej Organizacji Komisji Papierów Wartościowych podczas dorocznego kongresu IOSCO, który odbył się w stolicy Maroka.

„Cieszę się, że mogę objąć stanowisko w tym trudnym, ale ekscytującym dla rynków finansowych na świecie czasie” – powiedział Jean-Paul Servais cytowany w przekazanym mediom komunikacie prasowym organizacji.

Servais stoi na czele zarządu belgijskiego urzędu nadzoru finansowego (FSMA). Przed wyborem na prezesa IOSCO Belg sprawował w tej międzynarodowej organizacji inne funkcje, m.in. od 2020 r. był jej wiceprezesem.

Międzynarodowa Organizacja Komisji Papierów Wartościowych (IOSCO) zrzesza instytucje regulujące i nadzorujące rynki finansowe z ponad 130 krajów. Siedziba powstałej w 1983 r. organizacji mieści się w stolicy Hiszpanii. Jak deklaruje IOSCO na swojej stronie internetowej, jego celem jest "promowanie prawidłowych i zdrowych praktyk rynkowych na całym świecie".

W 1991 r. do IOSCO przystąpiła polska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG), której miejsce zajęła w 2006 r. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).

Andrzej Pawluszek (PAP)