Tylko w ciągu ostatniego roku w kraju przybyło 197 nowych multidłużników. Na koniec października liczba osób mających niespłacone zobowiązania powyżej 1 mln zł urosła do ponad 4,5 tys. - wynika z danych przygotowanych dla DGP przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor i bazę informacji kredytowych BIK. To o prawie 200 osób więcej niż przed rokiem.
- Ich łączna skala zadłużenia przekracza 11,2 mld zł. Dla porównania rok temu było to niespełna 10,5 mld zł - opisuje Diana Borowiecka, starszy specjalista w Grupie BIK.
Milionowych dłużników nie brakuje też w bazie Krajowego Rejestru Długów. Dziś liczy ona 373 osoby, których łączny dług dobija do miliarda złotych. Razem mają ponad 3,4 tys. różnych pożyczek i świadczeń do spłacenia.
Zdaniem ekspertów niepokojące jest nie tyle to, że długi są, ile - że rosną. Innymi słowy: mimo nieuregulowanych zobowiązań ta grupa ludzi zaciąga kolejne. I to wyróżnia ich na tle reszty dłużników. Średnio każdy z nich ma do uregulowania 2,6 mln zł, a nowymi zobowiązaniami pokrywają stare, co powoduje, że statystycznie mają po dziewięć kredytów (trzykrotnie więcej niż w przypadku ogółu zadłużonych).
Reklama