Według raportu Inequality Inc. pierwszy bilioner może pojawić się w ciągu dekady, ale ubóstwo nie zostanie wyeliminowane przez 230 lat.

Raport opublikowano w momencie, gdy liderzy biznesu i polityki spotykają się na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Różnice coraz większe

Reklama

Tradycyjnie wykorzystuje się tę okazję, aby podkreślić przepaść między bogatymi a biednymi, która od czasu pandemii zwiększyła się.

Fortuny szefa Tesli Elona Muska, Bernarda Arnaulta - właściciela firmy LVMH zajmującej się towarami luksusowymi, założyciela Amazona Jeffa Bezosa, Larry'ego Ellisona z Oracle i guru inwestycyjnego Warrena Buffeta wzrosły realnie o 114 proc. od 2020 roku - podaje Oxfam.

Ich wspólny majątek wzrósł z 321 mld funtów do 688 mld funtów.

Szacuje się, że sam Musk posiada około 180 miliardów funtów.

Tymczasem wartość majątku 4,7 miliarda ludzi, którzy stanowią 60 proc. najbiedniejszych na świecie, spadła o 0,2 proc. - poinformował Oxfam.

Rządy dokonują świadomych wyborów politycznych

"Ta stale powiększająca się przepaść między bogatymi a resztą, nie jest przypadkowa, ani nieunikniona" - powiedziała Aleema Shivji z Oxfam.

"Rządy na całym świecie dokonują świadomych wyborów politycznych, które umożliwiają i wspierają tę zniekształconą koncentrację bogactwa, podczas gdy setki milionów ludzi żyją w ubóstwie - dodała.

"Sprawiedliwsza gospodarka jest możliwa, taka, która działa dla nas wszystkich. Potrzebna jest wspólna polityka, która zapewni sprawiedliwsze opodatkowanie i wsparcie dla wszystkich, a nie tylko dla uprzywilejowanych" - podkreśliła. (PAP)