Ponad 250 miliarderów i milionerów podpisało list otwarty wzywający do wprowadzenia podatków od majątku najbogatszych ludzi na świecie w celu płacenia za usługi publiczne na całym świecie. „Nasza prośba jest prosta: opodatkujcie nas, najbogatszych w społeczeństwie” – piszą w liście otwartym.

Portal Quartz cytuje obszerne fragmenty listu bogaczy do światowych przywódców z których wynika, że chcą oni wspomóc walkę z nierównościami ekonomicznymi na świecie.

Ultrabogacze chcą zwalczać nierówności ekonomiczne

Reklama

„Jeśli wybrani przedstawiciele wiodących gospodarek świata nie podejmą kroków, aby zaradzić dramatycznemu wzrostowi nierówności ekonomicznych, konsekwencje będą katastrofalne” – napisano w liście.

Nasza prośba jest prosta: prosimy o opodatkowanie nas, najbogatszych w społeczeństwie. Nie zmieni to zasadniczo naszego standardu życia, nie pozbawi naszych dzieci majątku, ani nie zaszkodzi wzrostowi gospodarczemu naszych narodów. Ale zamieni ekstremalne i bezproduktywne bogactwo prywatne w inwestycję na rzecz naszej wspólnej demokratycznej przyszłości” – napisano liście cytowanym przez Quartz.

Jak podał Quartz, wśród sygnatariuszy listu znaleźli się Valerie Rockefeller, spadkobierczyni amerykańskiej dynastii naftowo-przemysłowej, aktor Brian Cox, najbardziej znany z roli biznesmena-miliardera Logana Roya w serialu HBO „Sukcesja” oraz reżyserka Abigail Disney.

Jak wynika z najnowszego raportu Europejskiego Obserwatorium Podatkowego, nałożenie 2 proc. podatku na samych miliarderów na świecie pozwoliłoby zebrać prawie 250 miliardów dolarów rocznie.

Opodatkować gigantyczne majątki ultrabogaczy

Z nowego sondażu przeprowadzonego przez grupę Patriotic Millionaires wynika, że 75 proc. ultrabogaczy popiera wprowadzenie 2 proc. podatku majątkowego nałożonego na miliarderów. 66 proc. respondentów zgodziło się, że poprze wyższe podatki, gdyby dochody z nich miały zostać wykorzystane na świadczenie lepszych usług publicznych i stabilniejszej gospodarki. Ponad połowa (54 proc.) zgadza się, że koncentracja skrajnego bogactwa stanowi zagrożenie dla demokracji.

W raporcie przebadano 2385 osób mieszkających w krajach G20, które posiadają aktywa inwestycyjne o wartości ponad 1 miliona dolarów, z wyłączeniem mieszkań.

Z nowego raportu brytyjskiej organizacji charytatywnej Oxfam (która również popiera list) wynika, że od 2020 r. najbogatsi ludzie na świecie podwoili swój łączny majątek. Grupa uważa też, że w ciągu dekady na świecie pojawi się pierwszy na bilioner.