W niedzielę i poniedziałek notowania bitcoina spadły aż o 21 proc. i zatrzymały się na kwocie 32 389 dolarów. To największy dwudniowy spadek od początku pandemii koronawirusa. A jeszcze 8 stycznia tę kryptowalutę wyceniano na rekordowym poziomie blisko 42 000 dolarów - pisze Eric Lam dla Bloomberg.com.

„Należy ustalić, czy jest to początek większej korekty, bo teraz byliśmy świadkami gwałtownego spadku (wartości bitcoina- przyp. red.), więc sytuacja może się dalej rozwijać” - powiedział Vijay Ayyar, szef rozwoju biznesu na giełdzie kryptowalut Luno w Singapurze.

Notowania bitcoina spadają gwałtownie po oszałamiającym wielomiesięcznym rajdzie

W ciągu ostatniego roku wycena największej kryptowaluty wzrosła ponad czterokrotnie. Podobnie było podczas boomu z 2017 roku, kiedy to po raz pierwszy ​​kryptowaluty stały się powszechnie znane. Wówczas cena bitcoina spadała równie szybko.

„Czas zabrać trochę pieniędzy ze stołu” - skomentował Scott Minerd, dyrektor ds. Inwestycji w Guggenheim Investments na swoim koncie na Twitterze. Po tym, jak wycena osiągnęła techniczny poziom 35 000 dolarów, dodał, że „paraboliczny wzrost bitcoina jest nie do utrzymania w najbliższej perspektywie”.

Zdaniem części inwestorów obecny wzrost wartości bitcoina różni się znacząco od tych w poprzednich cyklach. Po wejściu na rynek inwestorów instytucjonalnych kryptowaluty są coraz częściej postrzegane jako realne zabezpieczenie przed osłabieniem dolara i ryzykiem inflacji. Inni eksperci uważają, że tak wysoka cena bitcoina nie ma racjonalnych podstaw i jest napędzana ogromnymi pakietami bodźców fiskalnych i monetarnych, a sama kryptowaluta prawdopodobnie nigdy nie będzie realną alternatywą dla pieniądza.

„Bitcoin prawie na pewno jest bańką (jest przewartościowany- przyp. red.), a jego obecnej stopy wzrostu nie da się utrzymać” - powiedział Howard Wang, współzałożyciel Convoy Investments LLC 10 stycznia. „Chociaż może dojrzeć w przyszłości, bitcoin w obecnym kształcie jest w dużej mierze aktywem spekulacyjnym.”

Wycena bitcoina wbrew ostatnim spadkom może już wkrótce ponownie wzrosnąć, osiągając poziom nawet 44 000 dolarów „przed faktyczną korektą” - powiedział Ayyar z Luno.

Bitcoin utrzymywał się w okolicach najniższych poziomów sesji na poziomie około 33 200 dolarów około godziny 7:08 w Londynie. Konkurencyjne aktywa cyfrowe również tracą na wartości, a druga co do wielkości kryptowaluta ether spadła aż o 21 proc.