Większość parlamentarną, która podczas głosowania w czwartek opowiedziała się za likwidacją złotych wiz, stanowili rządzący krajem socjaliści premiera Antonio Costy, a także skrajnie lewicowe ugrupowania: Blok Lewicy i Portugalska Partia Komunistyczna.

Zgodnie z nowym prawem osoby, które otrzymały w przeszłości złotą wizę, będą wciąż mogły korzystać ze statusu rezydenta w Portugalii.

Złote wizy pojawiły się w portugalskim prawie w październiku 2012 r. W ciągu kolejnych 10 lat dzięki ich przyznawaniu do portugalskiej gospodarki wpłynęło ponad 6,8 mld euro, głównie od obywateli Chin, USA, Wielkiej Brytanii oraz Brazylii i Rosji.

Zgodnie ze statystykami rządu Costy w 10-milionowej Portugalii zdecydowana większość nabywców złotych wiz, które wręczono ponad 11 tys. cudzoziemców, odebrała je w zamian za zakup nieruchomości o wartości nie mniejszej niż 500 tys. euro.

Reklama

Z szacunków MSW Portugalii wynika, że wśród nabywców złotych wiz znalazło się też ponad pół tysiąca osób, które zainwestowały co najmniej 350 tys. euro w remont domów.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)