Na szczeblu krajowym największe zagrożenie ubóstwem odnotowano w krajach bałtyckich i na Bałkanach: w Estonii i na Łotwie ubóstwo groziło 22,5 proc. populacji, w Rumunii (21,1 proc.) oraz w Bułgarii i na Litwie (w obu krajach po 20,6 proc.).

Jedynym krajem, gdzie wskaźnik zagrożenia ubóstwem kształtował się na poziomie poniżej 10 proc. były Czechy (9,8 proc.).

Jak wyjaśnia Eurostat, wskaźnik zagrożenia ubóstwem to odsetek osób, których ekwiwalentny dochód rozporządzalny (po uwzględnieniu transferów socjalnych) jest niższy od progu zagrożenia ubóstwem , który wynosi 60 proc. krajowej mediany ekwiwalentnego dochodu rozporządzalnego po uwzględnieniu transferów socjalnych.

Wskaźnik ten nie mierzy bogactwa ani ubóstwa, lecz niskie dochody w porównaniu z innymi mieszkańcami danego kraju, co niekoniecznie oznacza niski standard życia.

Regiony z największym ubóstwem

Na szczeblu regionalnym w 10. regionach UE odsetek osób zagrożonych ubóstwem przekraczał 30 proc.

Najwyższy odsetek odnotowano w najbardziej oddalonym regionie Francji, w Gujanie, gdzie ponad połowa (53 %) ludności była zagrożona ubóstwem. Pomijając zamorskie tereny to najbiedniejsza są dwa regiony włoskie: Kalabria (40,6 proc.) i Sycylia (38,0 proc.).

Regiony z najmniejszym ubóstwem

Natomiast 26 regionów, w tym dwa z Polski, odnotowało udziały poniżej 10 proc. Najniższy wskaźnik odnotowano w rumuńskim regionie Bucureşti-Ilfov, gdzie wskaźnik osób zagrożonych ubóstwem był na poziomie 2,1 proc. Kolejne były włoski region Provincia Autonoma di Bolzano/Bozen ze wskaźnikiem wynoszącym 3,1 proc. i belgijski region Prov. Oost-Vlaanderen, gdzie ubóstwo groziło 5,4 proc. populacji regionu.

Wskaźnik zagrożenia ubóstwem w Polsce

W całej Polsce w 2023 r. ubóstwo groziło 5,12 mln osób, o 98 tys. więcej niż w poprzednim roku.

Najniższy wskaźnik była na Śląsku, gdzie 7,2 proc. mieszkańców było zagrożonych ubóstwem. Wskaźnik na poziomie poniżej 10 proc. miał jeszcze region warszawski stołeczny. W Warszawie i okalających stolicę powiatach wskaźnik zagrożenia ubóstwem wynosił 8,2 proc.

Natomiast najbardziej na ubóstwo narażeni byli mieszkańcy Podlasia (26,2 proc.). Wskaźnika na poziomie powyżej 20 proc. miały jeszcze dwa województwa: warmińsko-mazurskie (22,4 proc.) i lubelskie (20,4 proc.).