W 2023 r. 9,5 proc. całej populacji Unii Europejskiej nie było stać, aby co drugi dzień zjeść posiłek zawierający mięso, ryby lub ich wegetariański odpowiednik – wynika z danych Eurostatu. To więcej o 1,2 punktu procentowego niż rok wcześniej.

Biorąc pod uwagę osoby zagrożone ubóstwem sytuacje jest jeszcze bardziej poważna. W 2023 r. udział osób mających problem z zakupem porządnego posiłku w grupie osób zagrożonych ubóstwem wzrósł w porównaniu do poprzedniego roku o 2,6 p.p.. W ubiegłym roku, wśród najbiedniejszych mieszkańców UE, 22,3 proc. osób nie było stać na zakup co drugi dzień mięsa, ryb lub wegetariańskich odpowiedników, podczas gdy rok wcześniej odsetek ten wynosił 19,7 proc.

Biedni Słowacy, Węgrzy i Bułgarzy

Wśród państw członkowskich Wspólnoty najwyższy odsetek osób zagrożonych ubóstwem, których nie stać na porządny posiłek, odnotowano na Słowacji (45,7 proc.), natomiast w całej populacji problem ten dotyczył 17,8 proc. Słowaków. Następne były Węgry, gdzie problem z dobrym posiłkiem miało 44,9 proc. osób w przypadku grupy zagrożonej ubóstwem i 14,7 proc. całej populacji. W Bułgarii liczby te były na poziomie odpowiednio 40,2 proc. oraz 19,9 proc.

W UE różnica między ogółem ludności a ludnością zagrożoną ubóstwem pod względem zapewnienia odpowiedniego posiłku wyniosła 12,8 p.p. Na poziomie krajowym największą różnicę (30,2 p.p.) zgłosiły Węgry, a następnie Słowacja (27,9 p.p. ) i Grecją (27,3 p.p.). – podał Eurostat

Bogata Irlandia

Z kolei najniższy udział odnotowano w Irlandii (4,2 proc. wśród osób zagrożonych ubóstwem), a następnie na Cyprze (5,0 proc.) i w Portugalii (5,9 proc.). W przypadku całej populacji liczby te kształtowały się na poziomie odpowiednio 1,6 proc., 1,3 proc. i 2,3 proc.

Szwecja, Cypr, Luksemburg, Portugalia i Irlandia zgłosiły najmniejsze różnice między ogółem ludności a ludnością zagrożoną ubóstwem, wszystkie poniżej 4,0 p.p.

W Polsce bieda maleje?

Dane Eurostatu pokazują, że w Polsce, przynajmniej w ostatnim roku, skrajna bieda maleje. W grupie najbiedniejszych Polaków, tych zagrożonych ubóstwem, 9,6 proc. osób nie było stać na posiłek z mięsa czy ryb co drugi dzień w 2023 r., podczas gdy rok wcześniej było to 10,2 proc. Natomiast w całej populacji w 2023 r. odsetek ten był na poziomie 3,5 proc., a rok wcześniej wynosił 4,1 proc.