W 2023 r. regionalny udział osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym nie był równomiernie rozłożony wokół średniej UE. Około dwie piąte wszystkich regionów w UE (103 z 240, dla których dostępne są dane) odnotowało udziały równe lub wyższe niż średnia UE.
W 19 regionach UE odsetek osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w 2023 r. wynosił co najmniej 35,0 proc.. Większość tych regionów znajdowała się w Bułgarii, południowozachodniej Grecji, południowej Hiszpanii, na południu Włoch i Francji oraz w Rumunii. Do tej grupy należał również region stołeczny Belgii.
Różnice regionalne
W 2023 r. osoby mieszkające w regionach stołecznych niektórych państw Unii Europejskiej były generalnie mniej narażone na ryzyko ubóstwa lub wykluczenia społecznego niż ich mieszkańcy w pozostałej części kraju.
Ta dysproporcja była najbardziej widoczna w Rumunii, gdzie krajowy wskaźnik wyniósł 32,0 proc., w porównaniu z zaledwie 12,3 proc. w regionie Bucureşti-Ilfov.
Podobnie było w Polsce, gdzie krajowy wskaźnik wyniósł 16,3 proc., podczas gdy w regionie Warszawskim Stołecznym zagrożenie ubóstwem lub wykluczeniem społecznym groziło zaledwie 8,9 proc. mieszkańców tego regionu. W Chorwacji krajowy wskaźnik wyniósł 20,7 proc., podczas gdy w Grad Zagreb wyniósł 11,9 proc..
Z kolei odwrotną tendencję zaobserwowano w Belgii i Austrii, gdzie odsetek osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w stołecznych regionach Région de Bruxelles-Capitale/Brussels Hoofdstedelijk Gewest wynosił 37,6 proc., podczas gdy krajowy wskaźnik był na poziomie 18,6 proc.. Podobnie było w przypadku Wiednia. W stolicy Austrii wskaźnik na poziomie 29,5 proc. był znacznie wyższy niż średnia krajowa wynosząca 17,7 proc..
Zagrożenie ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w Polsce
Na tle innych państw europejskiej wspólnoty Polska wypadła całkiem nieźle. Krajowy wskaźnik zagrożenia ubóstwem lub wykluczeniem społecznym był na poziomie 16,3 proc., co wśród państw UE plasuje nas na piątym miejscu najmniej zagrożonych biedą społeczeństw.
Tylko pięć polskich regionów zanotowała wskaźnik zagrożenia ubóstwem lub wykluczeniem społecznym powyżej średniej UE. Najbardziej zagrożeni biedą są mieszkańcy Podlasia, gdzie wskaźnik był na poziomie 27 proc. Kolejne woj. ze wskaźnikiem powyżej średniej UE to: warmińsko- mazurskie (24,7 proc.), kujawsko-pomorskie (24,1 proc.), lubelskie (22,1 proc.) i świętokrzyskie (22 proc.).
Najniższe zagrożenie ubóstwem lub wykluczeniem społecznym było w regionie Warszawskim stołecznym (8,9 proc.). Wynik na tym poziomie plasuję Warszawę i okalające ją gminy w samej czołówce najmniej zagrożonych regionów w całej Unii Europejskiej.