W 2021 r. dochód pierwotny netto na mieszkańca w UE wyrażony standardzie siły nabywczej (PPS) wyniósł 20,7 tys. standardu siły nabywczej (PPS), w porównaniu z 19,5 tys. PPS rok wcześniej – podał Eurostat.
Najbogatsze regiony w Unii Europejskiej znajdują się w krajach tak zwanej starej unii, a szczególnie w Niemczech. Z dziesięciu regionów ze wskaźnikiem dochodu pierwotnego netto na mieszkańca wynoszącym co najmniej 30 tys. PPS, sześć znajdowało się w Niemczech.
Najbogatsza jest Europa Zachodnia
Najwyższy poziom dochodu pierwotnego netto na mieszkańca odnotowano w Górnej Bawarii (południowe Niemcy) i wyniósł 38,3 tys. PPS. Za Górną Bawarią znalazły się 3 kolejne regiony niemieckie: Hamburg, Stuttgart i Darmstadt.
Najbiedniej jest w krajach wschodu i południa Europy
Na samym dole rankingu znalazło się 11 regionów, w których wskaźnik dochodu pierwotnego netto na mieszkańca w 2021 r. był niższy niż 10 tys. PPS.
Regiony o najniższym poziomie dochodu pierwotnego na mieszkańca odnotowano w Bułgarii: Yuzhen tsentralen (6,8 tys. PPS), Severozapaden (6,9 tys. PPS) i Yugoiztochen, które zremisowały z najbardziej oddalonym regionem Francji, Majottą (oba 7,3 tys. PPS). Na dole tabeli znalazły się jeszcze regiony położone w Rumunii, Chorwacji i na Węgrzech.
Dochód pierwotny na mieszkańca w Polsce
Polska znalazła się w grupie 17. państw, gdzie dochód pierwotny na mieszkańca jest poniżej średniej UE. Ogółem wśród 26 państw dla których dostępne są dane Polska zajmuje 17. pozycję.
W 2021 r. w naszym kraju dochód pierwotny netto na mieszkańca był na poziomie 15,2 tys. PPS. Niższy dochód ma mieszkańca wyrażony w standardzie siły nabywczej niż w Polsce odnotowano w Portugali, Estonii, na Węgrzech, w Słowacji, Grecji, Łotwie, Litwie, Rumunii, Chorwacji i Bułgarii.
Regiony w Polsce
Najbogatszym regionem w Polsce jest region w Warszawski stołeczny. W Warszawie i okalających stolicę dziewięciu powiatach (grodziskim, legionowskim, mińskim, nowodworskim, otwockim, piaseczyńskim, pruszkowskim, warszawskim zachodnim i wołomińskim), dochód pierwotny netto na mieszkańca był na poziomie 24,5 tys. PPS, czyli powyżej średniej dla całej UE. W ogólnym zestawieniu wynik na tym poziomie plasuje Warszawę i okoliczne powiaty na 72. miejscu.
Wszystkie pozostałe regiony Polski znalazły się poniżej średniej UE. Najsłabiej wypadło woj. podkarpackie, gdzie dochód pierwotny na mieszkańca wyrażony w standardzie siły nabywczej był na poziomie 11,7 tys. PPS.
Jak podaje Eurostat dochód pierwotny netto jest definiowany jako dochód generowany przez proces produkcji lub przez ściśle powiązany proces (wynagrodzenie pracowników, nadwyżka operacyjna netto i dochód mieszany oraz dochód netto z tytułu własności). Dochód pierwotny netto przypisany do miejsca zamieszkania gospodarstwa domowego. Wykorzystanie danych w PPS, a nie w euro, uwzględnia różnice w poziomach cen między krajami. Za jeden PPS można kupić taką samą ilość towarów i usług w każdym kraju, niezależnie od lokalnych różnic cenowych.