Wskaźnik zagrożenia ubóstwem jest wyższy w przypadku osób, które w wieku około 14 lat doświadczyły złej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego – podał Eurostat.
W całej Unii Europejskiej w 2023 r. 20,0 proc. dorosłych w wieku od 25 do 59 lat, którzy zgłosili złą sytuację finansową w swoim gospodarstwie domowym, gdy byli w wieku około 14 lat, było zagrożonych ubóstwem. W przypadku osób, które opisały sytuację finansową swojego gospodarstwa domowego w tym wieku jako dobrą, odsetek zagrożonych ubóstwem był na poziomie 12,4 proc..
Gdzie dziedziczne ubóstwo jest najbardziej powszechne?
W krajach Wspólnoty najwyższe wskaźniki zagrożenia ubóstwem wśród osób, które uważały, że sytuacja finansowa ich gospodarstwa domowego była zła, gdy mieli około 14 lat, odnotowano w Bułgarii i Rumunii. W 2023 r. w Bułgarii prawie co druga osoba (48,1 proc.), która w dzieciństwie doświadczyła biedy, także w życiu dorosłym była zagrożona ubóstwem. W Rumunii odsetek ten był na poziomie 42,1 proc.
W których krajach najłatwiej wyrwać się z biedy?
Najniższy wskaźnik zagrożenia ubóstwem, wśród osób, które w wieku 14 lat żyły w gospodarstwach domowych o złej sytuacji materialnej odnotowano w Danii, gdzie tylko 8,5 proc. tychosób zagrożonych było ubóstwem w życiu dorosłym. Wskaźnik na poziomie poniżej 10 proc. miały jeszcze tylko Czechy (9,5 proc.).
Z bogatego domu do biedy
W przypadku osób, które uważały, że sytuacja finansowa ich gospodarstwa domowego była dobra, najwyższe wskaźniki zagrożenia ubóstwem odnotowano w Hiszpanii (16,6 proc.), Grecji, na Łotwie (po 14,9 proc.), w Rumunii (14,6 proc.),Bułgarii i we Włoszech (po 14,4 proc.). Najniższe wskaźniki dla tej grupy odnotowano w Czechach (6,2 proc.), na Węgrzech (7,5 proc.), w Belgii i Irlandii (po 7,7 proc.).
Polska unijnym średniakiem
W Polsce wskaźnik zagrożenia ubóstwem wśród osób, które uważały, że w dzieciństwie sytuacja finansowa ich gospodarstwa domowego była zła, był na poziomie 16,1 proc. W przypadku osób, które wychowywały się w domach o korzystnej sytuacji finansowej, wskaźnik ubóstwo w życiu dorosłym wynosił 11,9 proc.