Wartość obrotu akcjami Allegro na sesji 12 października wyniosła niemal 4 mld zł, czyli prawie tyle, ile przez pół roku wyniosły obroty na całym rynku NewConnect zrzeszającym obecnie 376 mniejszych spółek - podkreśliła Giełda.

„Doszliśmy do wniosku, że najlepiej świętuje się poprzez dzielenie tego sukcesu z innymi. W związku z tym postanowiliśmy całkowity zysk Giełdy z pierwszego dnia notowań akcji Allegro, 680 tys. zł, przeznaczyć na wsparcie walki z koronawirusem” - powiedział prezes GPW Marek Dietl.

Zauważył jednocześnie, że większą część przychodów z obrotu akcjami uzyskują biura i domy maklerskie, zaś na samą giełdę przypada między 10 a 30 proc. przychodu.

„Pragniemy zaapelować do pozostałych uczestników rynku, aby część dochodów z pierwszego dnia obrotu akcjami Allegro również przekazali na walkę z koronawirusem. Podzielmy się tym sukcesem polskiego rynku kapitałowego z całym społeczeństwem, a szczególnie z tymi, którzy zostali dotknięci pandemią” – dodał Dietl.

Reklama

„Cieszymy się, że w tym trudnym dla społeczeństwa okresie, Zarząd i Rada Giełdy postanowiły wykazać się wyjątkową solidarnością z podmiotami zaangażowanymi w bezpośrednią walkę z koronawirusem i całkowity dochód z obrotu akcjami Allegro na tej wyjątkowej, poniedziałkowej sesji przeznaczyć właśnie na walkę z COVID-19” – oświadczył wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, cytowany w komunikacie GPW.

Giełda przypomniała, że w marcu przekazała 1 mln zł darowizny dla Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych w Siedlcach i Radomiu na zakup sprzętu umożliwiającego wykonywanie badań w kierunku wykrywania wirusa SARS-CoV-2. Na początku maja ruszyły pracownie diagnostyczne wykorzystujące zakupiony sprzęt - dodała GPW.(PAP)