Gwałtowny wzrost cen kruszcu pomógł producentom złota zwiększyć marże i wygenerować rekordowe poziomy wolnych przepływów pieniężnych, co umożliwiło przekazywanie zysków akcjonariuszom, uważa Tanya Jakusconek, analityk Scotiabank.

„Ponieważ bilanse kopalni złota są w świetnej formie, wierzymy, że inwestorzy skorzystają na znacznie wyższych dywidendach w nadchodzących latach” - napisała Jakusconek w notatce dla klientów. Na przykład Kinross Gold Corp. oferuje „szczególnie atrakcyjną wartość”, o ile nadal będzie notować zrównoważony przepływ gotówki w nadchodzących kwartałach.

Wraz z wybuchem pandemii koronawirusa cena złota osiągnęła rekordowy poziom w 2020 r. po tym, jak popyt na bezpieczne aktywa wzrósł na tle niskich stóp procentowych, bilionów dolarów wydatków na stymulację gospodarki i słabszego dolara amerykańskiego. Ponieważ w najbliższym czasie żaden z tych czynników nie ulegnie zmianie, to według analityka Credit Suisse Fahada Tariqa, przyszły rok będzie kolejnym „sztandarowym rokiem dla złota”, a ceny osiągną średnio 2,1 tys. USD za uncję.

Tariq uważa, że kluczowe dla spółek górniczych będzie utrzymanie dyscypliny wydatków. Jeśli kopalnie podążą ścieżką zwrotu kapitału akcjonariuszom i będą nadal generować znaczne wolne przepływy pieniężne, ich wyceny powinny wielokrotnie wzrosnąć.

Reklama

W sierpniu cena złota (spot) osiągnęła historyczne maksimum. Jednak po wprowadzeniu szczepionek na Covid-19 zmniejszył się popyt na bezpieczne inwestycje i złoto zaczęło tanieć. Mimo to roczny zysk na złocie nadal utrzymuje się na poziomie około 24 proc., podczas gdy światowy indeks akcji FTSE jest na dobrej drodze do osiągnięcia zwrotu na poziomie 13 proc. w 2020 r. Tymczasem indeks NYSE Arca Gold Miners wzrósł o 23 proc.

Matthew Zabloski, założyciel Delbrook Capital, spodziewa się teraz „dużego odreagowania” cen metali szlachetnych, co może ponownie ożywić cały sektor. Uważa, że ​​stopy procentowe pozostają niskie, ponieważ rosnące zobowiązania na całym świecie sprawiają, że szybko rosnące stopy w obecnej sytuacji są „nie do zniesienia".

„Gospodarka pozostaje krucha, a ożywienie po pandemii będzie w najlepszym przypadku stopniowe” - powiedział Tariq. „Uważamy, że wszelkie krótkoterminowe spadki cen złota z powodu zatwierdzeń szczepionek Covid-19 i ich wprowadzenia na rynek są dobrym punktem wyjścia”.

W gronie firm najlepiej rokujących na przeszłość Credit Suisse widzi: Newmont Corp., Barrick Gold Corp., Agnico Eagle Mines Ltd., Yamana Gold Inc. i Endeavour Mining Corp.