Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował 98 punktów, czyli 0,30 proc., do 33.171,37 pkt. To nowy rekord tego indeksu.

S&P 500 na koniec dnia spadł 0,09 proc., do 3.971,09 pkt.

Nasdaq Composite stracił 0,60 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.059,65 pkt.

Spółki z sektora bankowego na całym świecie oceniają swoją ekspozycję na wycofywanie kapitału przez fundusz hedgingowy. Źródła podają, że tym funduszem jest Archegos Capital Management.

„Inwestorzy kapitałowi najwyraźniej są zaniepokojeni po doniesieniach o wymuszonej likwidacji funduszu hedgingowego Archegos Capital” - powiedział analityk AFS Arne Petimezas w Amsterdamie.

„Credit Suisse podał dziś rano, że poniesie straty i może być kwestią czasu, zanim więcej firm przekaże to samo. Na rynkach panuje niepokój, ponieważ sytuacja z Archegos Capital jest niejasna, co wpływa negatywnie na nastroje” - powiedział Connor Campbell, analityk w Spreadex.

Akcje Goldman Sachs szły w dół o 3 proc. Agencja Bloomberga podała, że Goldman przekazał akcjonariuszom, iż wszelkie straty, jakie może ponieść w wyniku wycofania kapitału przez Archegos Capital Management, będą prawdopodobnie nieistotne.

JPMorgan i Wells Fargo traciły po 1,5 proc., Citi szedł w dół o 2 proc.

Akcje Discovery odrabiały straty po tym, jak w zeszłym tygodniu znalazły się pod presją. Spółka straciła 27 proc. w piątek, a w poniedziałek zyskała ponad 2 proc. ViacomCBS szedł w dół o 5 proc. W piątek firma straciła również 27 proc. To m.in. akcje tych swóch spółek miały być wyprzedawane przez fundusz Archegos.

Boeing rósł ponad 3 proc. po komunikacie, że Southwest Airlines zamówi sto kolejnych modeli 737 Max.

Twitter zyskał 3 proc. po tym, jak Truist podniósł rekomendację dla akcji spółki do "kupuj" z "trzymaj".

Inwestorzy przygotowują się na zwiększoną zmienność w skróconym z powodu świąt tygodniu, w związku ze zmianami w portfoliach funduszy emerytalnych i innych dużych inwestorów pod koniec kwartału. Analitycy podają, że niedawny szybki wzrost rentowności obligacji może skłonić zarządzających pieniędzmi do dużych korekt w swoich portfelach.

Dow i S&P 500 wzrosły w marcu odpowiednio o 6,9 proc. i 4,3 proc., jednak Nasdaq Comp. spadł w tym miesiącu o 0,4 proc., ponieważ niektórzy inwestorzy porzucali spółki technologiczne w związku ze wzrostem rentowności.

„Oczekujemy, że światowa gospodarka będzie się dynamicznie rozwijać w tym roku na poziomie 6,4 proc. napędzana przez duży bodziec fiskalny w USA, który będzie miał też pozytywne skutki dla reszty świata. Rosnąca inflacja w nadchodzących miesiącach powinna mieć charakter przejściowy, a podstawowe banki centralne wydają się być zdecydowane nie przywiązywać do niej wagi” - powiedział ekonomista Barclays Christian Keller.

Inwestorzy czekają na informacje od prezydenta Joe Bidena o jego planie infrastruktury, który może kosztować nawet 3 bln USD. Prezydent ma ujawnić swój plan podczas podróży do Pittsburgha w środę.

Rzeczniczka prasowa Białego Domu Jen Psaki powiedziała w niedzielę, że Biden planuje ogłosić dwa pakiety w nadchodzących miesiącach, pierwszy obejmujący infrastrukturę, a drugi obejmujący opiekę zdrowotną i rodzinną.

„Rynek nie daje zbyt wielkich szans na realizację tego planu dot. infrastruktury i podatków. Biden prawdopodobnie nie dostanie wszystkiego, o co prosi Kongres, ale Demokraci i Biały Dom są bardzo ochoczo nastawieni, by uchwalić kilka znaczących ustaw w nadchodzących miesiącach" – wskazywał Adam Crisafulli, założyciel Vital Knowledge.

Według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, na całym świecie potwierdzono łącznie 127,27 mln infekcji Covid-19. Liczba zgonów z tego powodu sięgała 2,785 mln.

W USA w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 487 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 45.552 kolejnych osób. Placówka naukowa z Baltimore powiadomiła, że od wybuchu epidemii w Ameryce odnotowano łącznie 30,2 mln przypadków zakażenia wirusem, a liczba ofiar śmiertelnych sięga 549,3 tys. (PAP)