Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował 98 punktów, czyli 0,30 proc., do 33.171,37 pkt. To nowy rekord tego indeksu.

S&P 500 na koniec dnia spadł 0,09 proc., do 3.971,09 pkt.

Nasdaq Composite stracił 0,60 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.059,65 pkt.

Spółki z sektora bankowego na całym świecie oceniają swoją ekspozycję na wycofywanie kapitału przez fundusz hedgingowy. Źródła podają, że tym funduszem jest Archegos Capital Management.

Reklama

„Inwestorzy kapitałowi najwyraźniej są zaniepokojeni po doniesieniach o wymuszonej likwidacji funduszu hedgingowego Archegos Capital” - powiedział analityk AFS Arne Petimezas w Amsterdamie.

„Credit Suisse podał dziś rano, że poniesie straty i może być kwestią czasu, zanim więcej firm przekaże to samo. Na rynkach panuje niepokój, ponieważ sytuacja z Archegos Capital jest niejasna, co wpływa negatywnie na nastroje” - powiedział Connor Campbell, analityk w Spreadex.

Akcje Goldman Sachs szły w dół o 3 proc. Agencja Bloomberga podała, że Goldman przekazał akcjonariuszom, iż wszelkie straty, jakie może ponieść w wyniku wycofania kapitału przez Archegos Capital Management, będą prawdopodobnie nieistotne.

JPMorgan i Wells Fargo traciły po 1,5 proc., Citi szedł w dół o 2 proc.

Akcje Discovery odrabiały straty po tym, jak w zeszłym tygodniu znalazły się pod presją. Spółka straciła 27 proc. w piątek, a w poniedziałek zyskała ponad 2 proc. ViacomCBS szedł w dół o 5 proc. W piątek firma straciła również 27 proc. To m.in. akcje tych swóch spółek miały być wyprzedawane przez fundusz Archegos.

Boeing rósł ponad 3 proc. po komunikacie, że Southwest Airlines zamówi sto kolejnych modeli 737 Max.

Twitter zyskał 3 proc. po tym, jak Truist podniósł rekomendację dla akcji spółki do "kupuj" z "trzymaj".

Inwestorzy przygotowują się na zwiększoną zmienność w skróconym z powodu świąt tygodniu, w związku ze zmianami w portfoliach funduszy emerytalnych i innych dużych inwestorów pod koniec kwartału. Analitycy podają, że niedawny szybki wzrost rentowności obligacji może skłonić zarządzających pieniędzmi do dużych korekt w swoich portfelach.

Dow i S&P 500 wzrosły w marcu odpowiednio o 6,9 proc. i 4,3 proc., jednak Nasdaq Comp. spadł w tym miesiącu o 0,4 proc., ponieważ niektórzy inwestorzy porzucali spółki technologiczne w związku ze wzrostem rentowności.

„Oczekujemy, że światowa gospodarka będzie się dynamicznie rozwijać w tym roku na poziomie 6,4 proc. napędzana przez duży bodziec fiskalny w USA, który będzie miał też pozytywne skutki dla reszty świata. Rosnąca inflacja w nadchodzących miesiącach powinna mieć charakter przejściowy, a podstawowe banki centralne wydają się być zdecydowane nie przywiązywać do niej wagi” - powiedział ekonomista Barclays Christian Keller.

Inwestorzy czekają na informacje od prezydenta Joe Bidena o jego planie infrastruktury, który może kosztować nawet 3 bln USD. Prezydent ma ujawnić swój plan podczas podróży do Pittsburgha w środę.

Rzeczniczka prasowa Białego Domu Jen Psaki powiedziała w niedzielę, że Biden planuje ogłosić dwa pakiety w nadchodzących miesiącach, pierwszy obejmujący infrastrukturę, a drugi obejmujący opiekę zdrowotną i rodzinną.

„Rynek nie daje zbyt wielkich szans na realizację tego planu dot. infrastruktury i podatków. Biden prawdopodobnie nie dostanie wszystkiego, o co prosi Kongres, ale Demokraci i Biały Dom są bardzo ochoczo nastawieni, by uchwalić kilka znaczących ustaw w nadchodzących miesiącach" – wskazywał Adam Crisafulli, założyciel Vital Knowledge.

Według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, na całym świecie potwierdzono łącznie 127,27 mln infekcji Covid-19. Liczba zgonów z tego powodu sięgała 2,785 mln.

W USA w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 487 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 45.552 kolejnych osób. Placówka naukowa z Baltimore powiadomiła, że od wybuchu epidemii w Ameryce odnotowano łącznie 30,2 mln przypadków zakażenia wirusem, a liczba ofiar śmiertelnych sięga 549,3 tys. (PAP)