Nowe maksima WIG

Indeks WIG wyznaczył w piątek swoje nowe maksima. Już na początku handlu, tuż po godzinie 9-tej, jego wartość sięgnęła 67 941,18 punktów. Tym samym został pobity rekord z 23 stycznia 2018 r., kiedy w trakcie handlu WIG sięgnął 67 933,1 pkt.

Później jednak, w trakcie dnia, WIG wyznaczył kolejne maksimum. Przed godziną 14-tą jego wartość wyniosła 68 118,01 pkt. i taki obecnie jest nowy, historyczny szczyt.

Pod koniec dnia jednak WIG stracił nieco na wartości i ostatecznie na zamknięciu jego wartość wyniosła 67 947,66 pkt (co oznacza wzrost o 0,3 proc.). To najwyższe zamknięcie tego indeksu w historii. Wcześniej, w czwartek, wartość indeksu na zamknięciu wyniosła 67 745,39 pkt.

15 proc. zwrotu rocznie

„Od rozpoczęcia publikacji indeksu WIG jego średnia roczna stopa zwrotu wyniosła 15 proc. Dla porównania, równolatek WIG, główny indeks giełdy w Wiedniu ATX zwrócił inwestorom rocznie średnio 6,5 proc.” – powiedział w piątek Marek Dietl, prezes GPW, komentując rekordowe notowania WIG.

Dietl przypomniał także, że w ostatnich dniach swoje rekordy ustanowiły inne indeksy giełdowe, np. : WIG-div, WIG-informatyka, WIG-media czy WIG-CEE.

Główny indeks WIG20 osiągnął w piątek 2 282,46 pkt, po wzroście o 0,41 proc.

"W zasadzie cały tydzień na krajowym rynku akcji był udany. Dziś była rekordowa sesja jeśli chodzi o szeroki rynek. WIG w godzinach porannych pokonał śróddzienne historyczne maksimum, a w drugiej części dnia wyznaczył nowe powyżej 68 tys. pkt. WIG20 wybił się z ruchu bocznego, który obowiązywał od połowy miesiąca i zmierza do 2.300 pkt. notowanych ostatnio w 2019 r." - powiedział PAP Biznes analityk BM BNP Paribas Lukas Cinikas.

Mercator Medical w górę o 9 proc.

"W WIG20 najmocniejszy był Mercator Medical, który zyskał blisko 9 proc. przy braku jakichkolwiek publikacji czy informacji. Wiązałbym to zatem z jakimś ruchem spekulacyjnym. Widać było realizację zysków na bankach, które wczoraj rosły po stanowisku KNF ws. dywidend. Małe i średnie spółki były dziś relatywnie gorsze, ale tam też jesteśmy blisko szczytów i spodziewam się raczej kontynuacji trendu wzrostowego" - dodał.

Po zamknięciu sesji na GPW niemiecki DAX był 0,1 proc. na plusie. W USA S&P 500 zwyżkował o 0,3 proc., technologiczny Nasdaq rósł o niecałe 0,1 proc., a przemysłowy Dow Jones szedł w górę o blisko 0,7 proc.

"W USA sesja rozpoczęła się na plusie. Relatywną przewagę wykazywały spółki przemysłowe. Indeks Dow Jones zyskiwał więcej niż Nasdaq. Można to wiązać z ogłoszonym wczoraj porozumieniem Białego Domu z senatorami, w sprawie wartego blisko 1 bln USD pakietu infrastrukturalnego" - zauważył Cinikas.

Obroty na GPW nieznacznie przekroczyły 1 mld zł, z czego 751 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

Kolejną sesję z rzędu wzrostom w ujęciu sektorowym przewodziły spółki odzieżowe (+3 proc.), w tym przede wszystkim LPP, które wzrosło na zamknięciu o 4,8 proc., poprawiając rekord notowań do 12.930 zł.

Zniżkowało 7 z 15 branż, w tym najmocniej leki - o 1,4 proc., oraz producenci gier - o 1,2 proc., którzy w czwartek rośli o ponad 3 proc.

W gronie krajowych blue chipów najmocniej rósł Mercator Medical. Przy obrotach przekraczających 20 mln zł kurs odbił o 8,6 proc. i z nawiązką odrobił poprzednie dwie sesje spadków.

Trzecią sesję z rzędu odbicie kontynuowało Allegro. Tym razem przy najwyższych obrotach na rynku (148 mln zł) kurs wzrósł o blisko 3 proc. i jest najwyżej od trzech miesięcy.

W gronie rosnących spółek znalazło się także Asseco, którego kurs drugą sesję z rzędu rósł o 2 proc. Na zamknięciu cena akcji o 5 groszy przewyższyła poprzedni szczyt na poziomie 75 zł, co oznacza, że kurs jest obecnie najwyżej od początku 2008 r.

W piątek drugie najwyższe obroty wystąpiły na walorach CD Projektu (93 mln zł), który zniżkował o niecałe 0,2 proc.

Najmocniej traciły Santander - o 1,5 proc., CCC - o 1,3 proc., oraz PKO BP - o 1,2 proc., które dzień wcześniej przewodziło wzrostom w indeksie. Cały sektor bankowy poszedł w dół o 0,6 proc.

Wśród małych i średnich spółek tracili przede wszystkim producenci gier. W mWIG40 Ten Square Games poszło w dół o 4 proc., a w sWIG80 CI Games straciło 6 proc.

Wyraźnie zniżkowały także notowania Mabionu - o 3 proc., oraz Rainbow Tours - o 4 proc.

Z kolei najmocniej rosły LiveChat Software - o 5 proc., oraz PHN - o 8 proc. (PAP Biznes)