Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,09 proc. i wyniósł 32.832,54 pkt.

S&P 500 na koniec dnia stracił 0,12 proc. i wyniósł 4.140,06 pkt. Indeks trzy ostatnie tygodnie zakończył na plusie i pomimo poniedziałkowego spadku jest ponad 13 proc. powyżej swojego czerwcowego dołka.

Reklama

Nasdaq Composite spadł 0,1 proc. i zamknął sesję na poziomie 12.644,46 pkt.

Poniedziałek rozpoczął się wzrostami indeksów, jednak w ciągu dnia trend się odwrócił. Ubiegły tydzień S&P500 i Nasdaq Composite zakończyły na plusach, po tym jak zaskakująco mocne dane o zatrudnieniu złagodziły obawy o recesję w USA. Mocny rynek pracy sugeruje, że amerykańska gospodarka może wytrzymać kolejne podwyżki stóp procentowych przez Fed.

Główny strateg inwestycyjny z BCA Research, Doug Peta, w nocie do klientów ocenił, że wzrost cen akcji w USA prawdopodobnie zakończy się na początku przyszłego roku.

"Nadal spodziewamy się, że gospodarka będzie zaskakująco odporna, pozwalając na dalsze wzrosty cen akcji, zanim Fed zdławi ekspansję. Wątpimy jednak, że rajd utrzyma się w dalszej części 2023 r." - dodał.

W tym tygodniu uwaga inwestorów skupi się na lipcowym odczycie indeksu cen konsumpcyjnych w USA, który ma zostać opublikowany w środę. Po danych payrolls, najnowszy odczyt inflacji będzie istotny dla rynków w kontekście kolejnego ruchu amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Inwestorzy wyceniają teraz większe prawdopodobieństwo podwyżki o 75 pb na wrześniowym posiedzeniu, co byłoby trzecim z rzędu wzrostem stóp w takiej skali.

"Mocny wzrost liczby nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w lipcu powinien jeszcze bardziej ugruntować przekonanie, że gospodarka nie znajduje się obecnie w recesji" – wskazuje Jeffrey Roach, główny ekonomista LPL Financial.

"Duży wzrost był niespodzianką i mógł przekonać inwestorów, że gospodarka potrzebuje kolejnej podwyżki stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Teraz cała uwaga rynku skupiona jest na danych o inflacji" - dodał.

W sobotę gubernator Rezerwy Federalnej, Michelle Bowman, powiedziała, że popiera ostatnie, mocne podwyżki stóp procentowych, zaznaczając przy tym, że - dopóki inflacja trwale nie obniży się - "podwyżki o podobnej skali powinny być brane pod uwagę".

Przemawiając w Kolorado dla Kansas Bankers Association Bowman zaznaczyła, że będzie uważnie monitorować nadchodzące dane o inflacji, zanim zdecyduje, o ile jej zdaniem należy podnieść stopy. Bowman podkreśliła, że ma wątpliwości, czy inflacja osiągnęła już swój szczyt, biorąc pod uwagę ostatnie dane.

Z kolei prezes Fed z San Francisco Mary Daly wskazała, że amerykański bank centralny jest jeszcze daleko od obniżenia presji cenowej i zasugerowała, że podwyżka stóp procentowych o 50 pb. na następnych spotkaniu Fed nie jest jedyną opcją.

W centrum uwagi inwestorów wciąż znajduje się sezon wyników za drugi kwartał, który powoli zbliża się do końca. Do tej pory 432 spółki z indeksu S&P500 podały swoje wyniki. Wśród nich 77,5 proc. odnotowało zysk na akcję powyżej oczekiwań analityków, według danych Refinitiv. Prawie 70 proc. firm odnotowało kwartalne przychody, które przekroczyły szacunki analityków.

W poniedziałek zniżkowały akcje producentów półprzewodników. Nvidia straciła ponad 6 proc., AMD ok. 2 proc., a Broadcom 1 proc. Nvidia szacuje przychody za drugi kwartał na 6,7 mld USD. Wcześniej firma prognozowała 8,1 mld USD przychodów. Producent ocenia, że spadek wynika głównie z gorszej sytuacji w branży gier.

Zyskiwały akcje spółek z obszaru czystej energii po tym jak w sobotę wieczorem amerykański senat przegłosował projekt ustawy wartej 430 miliardów dolarów, która reguluje m.in. masowe inwestycje w ochronę klimatu.

Wzrosty zanotowały Bed Bath & Beyond i AMC – o odpowiednio blisko 40 i 8 proc. Disney zyskał ponad 2 proc.

Signify Health rósł ok. 11 proc. po doniesieniach Wall Street Journal, który podał, powołując się na źródła zbliżone do sprawy, że CVS Health planuje ofertę.

Po podniesieniu rekomendacji przez Goldman Sachs prawie 5 proc. w górę poszły akcje First Solar, a ponad 4 proc. notowania Rhythm Pharmaceuticals.

Po gorszych od oczekiwań wynikach akcje Palantir straciły na wartości ponad 14 proc. Notowania Tyson Foods poszły w dół o ok. 8 proc.

Baryłka ropy WTI na NYMEX w N.Jorku jest wyceniana po 89,8 USD, wyżej 0,9 proc. Brent na ICE Futures Europe w Londynie jest po 95,9 USD za baryłkę, w górę o ponad 1 proc.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 2,78 proc., w dół o 6 pb. (PAP)