Jednym z powodów odbicia ceny kruszcu od minimów ustalonych w marcu, była decyzja Rezerwy Federalnej o ​​utrzymaniu stóp procentowych na niskim poziomie w warunkach nierównomiernego ożywienia gospodarczego i pomimo rosnących oczekiwaniach inflacyjnych. Po ogłoszeniu w piątek niższych od oczekiwanych danych o sprzedaży detalicznej w USA, rentowności obligacji skarbowych nadal spadały.

Piątkowe dane pokazały, że zarządzający funduszami hedgingowymi zwiększyli swoje pozycje netto na złoto do najwyższego poziomu od trzech miesięcy. Jednocześnie z informacji zebranych przez Bloomberga wynika, że w ciągu ostatnich sześciu dni także inwestorzy funduszy giełdowych kupowali złoto.

Złoto osiąga najwyższy poziom od ponad trzech miesięcy

W poniedziałek wartość złota na giełdzie spotowej wzrosła o 0,5 proc. do 1853,12 dolarów za uncję (dane z Londynu z godziny 10:00). Ceny złota osiągnęły w ten sposób najwyższą wartość od 10 lutego. Podrożały również srebro, platyna i pallad.

Zyski ze złota przekroczyły 200-dniową średnią kroczącą. Ceny mogą wzrosnąć do 1878 dolarów, jeśli przekroczona zostanie bariera na 1858 dolarów, powiedział Ole Hansen, szef strategii towarowej w Saxo Bank.