Cena bitcoina wzrosła aż o 3,6 proc. do 68513 dol., podczas gdy ether był wyceniany na około 4840 dol. Całkowita wartość wszystkich cyfrowych walut została oszacowana przez portal CoinGecko na 3,1 bln dol. Bitcoin zyskał w tym roku na wartości już ponad 130 proc., natomiast ether około 550 proc. Krytycy kryptowalut argumentują jednak, że duża zmienność ich wartości sprawia, że nie są idealnym aktywem na czas kryzysu.

Rekordowo niskie realne stopy zwrotu również mogą podsycać apetyt na bardziej ryzykowne inwestycje, potencjalnie windując wycenę niektórych rynków do niebezpiecznych poziomów. Rezerwa Federalna ostrzegła w jednym z raportów, że ​​ceny kryptowalut są niestabilne i podatne na wahania nastrojów inwestorów. Podkreśliła również zagrożenie ze strony stablecoinów, czyli kryptowalut, których zmienność cenowa ma być minimalna i które są powiązane ze „stabilnym” aktywem rezerwowym (np. dolarem amerykańskim lub złotem).

Reklama

Bitcoinowy ETF

W październiku na giełdzie zadebiutował pierwszy w USA powiązany z bitcoinem fundusz inwestycyjny typu ETF, który spotkał się z dużym zainteresowaniem inwestorów. Był on od dawna wyczekiwany zarówno przez społeczność kryptograficzną, jak i inwestorów z Wall Street, spośród których wielu od lat argumentowało, że zatwierdzenie przez regulacyjne organy otworzy cyfrowe waluty na większą liczbę inwestorów z głównego nurtu.

Nowy ETF nie inwestuje bezpośrednio w bitcoiny, tylko w kontrakty futures notowane na chicagowskiej giełdzie towarowej CME. Niektórzy analitycy mają bardzo „bycze” nastawienie do ETF-u – kontrakty terminowe, w które inwestuje ETF powiązany z bitcoinem mogą osiągnąć w czasie pierwszego roku handlu wartość ponad 50 mld dol., biorąc pod uwagę hype, jaki wytworzył się wokół aktywa.

Ostatnia historia bitcoina pokazuje, jak szybko zmieniają się nastroje na rynku kryptowalut. W czerwcu najpopularniejszy cyfrowy pieniądz był wyceniany poniżej 30 tys. dol. w związku ze zmasowaną krytyką jego energochłonności oraz wypierania kryptokopalni z Chin.

Inne czynniki wpływajace na wzrost wartości kryptowalut? To chociażby potencjalna decyzja Muska o sprzedaży części udziałów Tesli (pozyskane w ten sposób środki może zainwestować w bitcoina) czy wzrost popularności niewymienialnych tokenów (NFT), za które często płaci się kryptopieniądzem.