Antoni Trenchev, dyrektor generalny firmy Nexo szacuje, że kryptowaluta może tracić wraz z tradycyjnymi rynkami finansowymi, ponieważ Rezerwa Federalna wycofuje się ze swojej polityki stymulacyjnej na szeroką skalę. Jednak ostatecznie „krach” na giełdzie może zmusić Fed do ponownego złagodzenia polityki – podaje redakcja CNBC.

Antoni Trenchev powiedział CNBC, że jego zdaniem największa na świecie kryptowaluta może przekroczyć 100 tys. dolarów „w ciągu 12 miesięcy”. Trenchev powiedział, że jest „zaniepokojony” krótkoterminowymi perspektywami bitcoina, sugerując, że może on tracić wraz z tradycyjnymi rynkami finansowymi, gdy Rezerwa Federalna zacznie wycofywać swój ogromny program stymulacji monetarnej. Ale to z kolei może „dać kryptowalutom jeszcze większy impuls”, dodał, ponieważ „krach” na giełdach prawdopodobnie oznaczałby, że amerykański bank centralny w końcu „szybko wróci do luzowania”.

Reklama

Jeśli prognoza Trencheva jest trafna, oznaczałoby to, że cena bitcoina musiałaby wzrosnąć w tym roku ponad dwukrotnie. Warto dodać, że w styczniu 2020 roku Trenchev przewidywał, że do końca tego roku cena bitcoina osiągnie poziom 50 tys. dolarów. „Wszyscy się ze mnie śmiali” – wspomina. Przepowiednia Trencheva z 2020 roku nie spełniła się. Bitcoin zdołał osiągnąć wówczas tylko nieco ponad 29 tys. dolarów. Jednak w lutym 2021 r. kryptowaluta ostatecznie przekroczyła poziom 50 tys. dolarów.

Zwolennicy kryptowalut twierdzą, że rynek dojrzał, a płynność jest wystarczająca, ponieważ główne instytucje na Wall Street kierują się w stronę cyfrowych aktywów. Jednocześnie tzw. „wieloryby” kryptowalutowe (duzi inwestorzy, którzy są w stanie poruszyć rynkiem), takie jak Do Kwon, współzałożyciel firmy Terra Labs, skupują bitcoiny warte miliony dolarów, wierząc, że w przyszłości mogą one stać się walutą rezerwową.

Na rynku istnieją jednak pewne przeszkody. Globalne środowisko regulacyjne pozostaje rozdrobnione, a rynek kryptowalut nadal jest niestabilny. W szczególności bitcoin jest silnie skorelowany z rynkiem akcji, zwłaszcza z indeksem Nasdaq. Podczas gdy akcje pozostają niestabilne, bitcoin również może być niestabilny.

Bitcoin wciąż znajduje się około 40 proc. poniżej rekordowego poziomu 68 990,90 dolarów. Inni dyrektorzy ds. kryptowalut nie spodziewają się aż tak dużego wzrostu cen w tym roku. „W tym konkretnym momencie żyjemy w warunkach, powiedziałbym, globalnej niepewności na rynkach, nie tylko na rynku kryptowalut, ale także na rynkach akcji” – komentuje Paolo Ardoino, dyrektor ds. technologii w Bitfinex. Ardoino powiedział, że wartość bitcoina może spaść gwałtownie poniżej 40 tys. dolarów, ale spodziewa się, że do końca roku cyfrowa waluta będzie warta znacznie powyżej 50 tys. dolarów.