Oto najbogatsze regiony Unii Europejskiej (ZDJĘCIA)
W pierwszej dwudziestce najbogatszych regionów Unii nie znalazł się żaden polski reprezentant, są za to regiony z Czech czy Słowacji. Przedstawiamy galerię najzamożniejszych regionów UE według PKB per capita w 2009 roku.
.
1 20. Berkshire, Buckinghamshire i Oxfordshire – to trzy hrabstwa położone w środkowej Anglii zamieszkuje łącznie ok. 2 mln ludzi. Tradycyjnie tereny te charakteryzowały się rozwiniętym rolnictwem. Obecnie region odznacza się PKB per capita o wartości 142 proc. średniej UE. Na zdjęciu posiadłość Waddesdon Manor, w Buckinghamshire.
Bloomberg / ANDY SHAW
2 19. Bolzano - Obecnie ze względu na duży ruch turystyczny Bolzano jest jednym z najbogatszych obszarów Włoch. Na jednego mieszkańca przypada PKB równe 148 proc. średniej unijnej.
Inne
3 18. Hovedstaden – region stołeczny Danii obejmujący swoim zasięgiem nie tylko Kopenhagę, ale nawet tak odległe wyspy jak bałtycki Bornholm. Na każdego z przeszło 1,6 mln mieszkańców przypada PKB o wartości 149 proc. unijnej średniej.
Bloomberg / Linus Hook
4 17. Holandia Północna – na terenie tego holenderskiego regionu żyje ok. 2,6 mln mieszkańców. Największym miastem jest Amsterdam. PKB per capita wynosi tu 151 proc. średniej dla UE.
Bloomberg / Jock Fistick
5 16. Utrecht – kolejny holenderski region, z PKB per capita na poziomie 157 proc. unijnej średniej, okazuje się mieć (w przeliczeniu na mieszkańca) większy od północnego sąsiada udział w gospodarce Unii Europejskiej.
Inne
6 15. Darmstadt – to południowa część niemieckiego kraju związkowego Hesja, zamieszkana przez niemal 4 mln ludzi. W tym regionie położony jest Frankfurt nad Menem – siedziba największej giełdy w Niemczech.
ShutterStock
7 14. Północno-wschodnia Szkocja – region tradycyjnie żyjący z rybołówstwa zyskał na gospodarczym znaczeniu dzięki złożom ropy na Morzu Północnym i związanym z nimi przemysłem naftowym. PKB na mieszkańca wynosi tu 158 proc. średniej UE. Na zdjęciu zamek Dunnottar.
ShutterStock
8 13. Brema – a właściwie Wolne Hanzeatyckie Miasto Brema to najmniejszy kraj związkowy w Niemczech. Z PKB per capita na poziomie 160 proc. średniej unijnej należy za to do najbogatszych regionów w kraju. Na zdjęciu pomnik Rolanda w Bremie.
Inne
9 12. Górna Bawaria – region w południowych Niemczech zamieszkany przez ponad 4 mln ludzi. Stolicą tego regionu jest Monachium (na zdj.). Tutaj również PKB per capita wynosi 160 proc. średniej UE.
ShutterStock
10 11. Wiedeń – kiedyś stolica wielkiego imperium, dziś siedziba władz administracyjnych małego alpejskiego państwa – Austrii. Dziś ta zamieszkała przez prawie dwa mln ludzi metropolia, posiada PKB per capita wysokości 161 proc. unijnej średniej.
ShutterStock
11 10. Wyspy Alandzkie – fińskie wysypy na Morzy Baltyckim, zamieszkałe w przeważającej mierze przez Szwedów. Archipelag Wysp Alandzkich cieszy się dość dużą autonomią. Jego PKB na mieszkańca wynosi 166 proc. średniej UE. Na zdjęciu zamek Kastelholm.
ShutterStock
12 9. Groningen – to północnoholenderskie miasto ma PKB na mieszkańca wysokości 170 proc. unijnej średniej. Co ciekawe, jest to jednocześnie najbardziej zroweryzowane miasto w Europie.
ShutterStock
13 8. Sztokholm – stolica Szwecji, liczy niespełna 1 mln mieszkańców. Nazwa miasta w opini badaczy wywodzi się od od stock – pień, pal, belka i holme – wyspa, wysepka. Szkotkholmskie PKB na mieszkańca wynosi 172 proc. średniej unijnej.
ShutterStock
14 7. Praga – największe miasto Republiki Czeskiej i jednocześnie stolica tego kraju. Praga jest jednym z najbardziej obleganych przez turystów miast europejskich. PKB na mieszkańca wynosi tu 175 proc. PKB średniej UE.
ShutterStock
15 6. Ile de France – najbardziej liczebna francuska aglomeracja, w której centralną rolę pełni stolica kraju – Paryż. Region ten jest zamieszkiwany przez 11,5 mln osób, co stanowi 19 proc. ludności Francji. PKB na mieszkańca w tym regionie wynosi 177 proc. średniej unijnej.
Inne
16 5. Kraj Bratysławski – jeden z ośmiu regionów administracyjnych Słowacji, którego największym miastem jest stolica – Bratysława. W Kraju Bratysławskim PKB na mieszkańca wynosi 178 proc. średniej UE.
ShutterStock
17 4. Hamburg – a właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg to aglomeracja w północnych Niemczech na prawach państwa związkowego. PKB na mieszkańca w tym portowym mieście wynosi aż 188 proc. średniej unijnej.
ShutterStock
18 3. Region stołeczny Brukseli – jeden z trzech regionów administracyjnych Belgii, w którego skład wchodzi 19 gmin, w tym stołeczna Bruksela. Region nie należy ani do flamandzkiej i ani do walońskiej części Belgii, dlatego obowiązują tu dwa języki urzędowe – flamandzki i francuski. Dziś, ze względu na obecność najważniejszych instytucji UE, uchodzi za stolicę zjednoczonej Europy. PKB na mieszkańca tego regionu wynosi aż 223 proc. średniej unijnej.
ShutterStock
19 2. Luksemburg – jedno z najmniejszych państw UE, a jednocześnie państwo założycielskie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, która m.in. rozpoczęła proces zjednoczenia Europy. Luksemburg ma drugie najwyższe, po Lichtensteinie, PKB per capita na świecie i wynosi ono 266 proc. średniej w UE. Na zdjęciu most Pont Adolphe.
Inne
20 1. Londyn Wewnętrzny (Inner London) – to grupa wewnętrznych dzielnic Londynu, otoczona przez dzielnice tworzące Londyn Zewnętrzny (Outer London). Londyn Wewnętrzny i Zewnętrzny razem tworzą Wielki Londyn (Greater London). W tej europejskiej i światowej stolicy finansjery PKB na mieszkańca jest najwyższe w całej UE i wynosi 332 proc. średniej.
Bloomberg
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Powiązane
Reklama
Reklama