Oto najbiedniejsze regiony UE [ZDJĘCIA]
W tym rankingu Eurostatu wolelibyśmy nie figurować. A jednak – wśród 20 najbiedniejszych regionów w UE znalazło się 5 polskich województw. W najgorszej sytuacji jest jednak Bułgaria i Rumunia – na listę najuboższych w Unii trafiły prawie wszystkie regiony tych państw.
.
1 19. Centru, Rumunia. Centralna Rumunia to jeden z najbardziej zróżnicowanych etnicznie regionów w tym kraju. Rumuni stanowią tutaj 65,4 proc. ludności. Pozostali mieszkańcy to Węgrzy (29,9 proc.) i Romowie (4 proc.). W okręgu Harghita ponad 80 proc. mieszkańców posługuje się na co dzień jęz. węgierskim, a mieszkańcy nazywają siebie Szekhlerami. W całej Rumuni bezrobocie nie przekracza 10 proc. W niektórych regionach sięga jednak aż 60 proc. Na zdjęciu: panorama miasteczka Sibiu w centralnej Rumunii.
ShutterStock
2 18. Warmińsko-mazurskie, Polska. Były zabór pruski, przyłączony do Polski w 1945 roku. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie mieszkańca woj. warmińsko-mazurskiego w 1. kwartale 2011 r. wynosiło 2949,61 zł, co lokowało je na ostatnim miejscu względem wszystkich województw. Bezrobocie jest tutaj największe w kraju i przekracza 20 proc. Na zdjęciu: Mikołajki, Warmińsko-mazurskie
ShutterStock
3 17. Podlaskie, Polska. Podlasie znajduje się w geograficznym centrum Europy i... prawie na samym dnie listy najbiedniejszych polskich regionów w UE. PKB województwa stanowiło ok. 2,3 proc. PKB Polski (w 2008 r.). To jeden najczystszych i najmniej skażonych zakątków nie tylko Polski, ale i Europy. Kojarzy się przede wszystkim z przyrodą. Znajdują się tu fragmenty pierwotnej Puszczy Białowieskiej oraz malownicza dolina Biebrzy. Na zdjęciu: Białystok, Podlaskie
ShutterStock
4 16. Region Transdunajski Południowy (Dél-Dunántúl), Węgry. Rozpad socjalizmu dla niektórych regionów na Węgrzech był impulsem do rozwoju gospodarczego. W latach 90. inwestorzy wybierali Północ, gdzie za komunizmu skupiał się przemysł ciężki. Inne regiony, szczególnie południowe dorzecze Dunaju, wzdłuż rzeki Drawy, gdzie gospodarka opiera się głównie o rolnictwo, pogrążyły się w ubóstwie. Pécs jest jednym z wyjątków w tej części Węgier. Znajduje się tutaj kopalnia uranu, wokół której rozwinęło się lokalne zagłębie przemysłowe. Na zdjęciu: Dworzec Kolejowy w Pecs, stolicy regionu Dél-Dunántúl na Węgrzech.
Inne
5 15. Rumunia Północno-Zachodnia (Nord-Vest). Prawie połowa mieszkańców Północno-Zachodniej Rumunii zajmuje się rolnictwem (46 proc.) Na zdjęciu: wiejskie domki w Mănăstireni, na zachód od Cluj-Napoca, głównego miasta w regionie Rumunii Północno-Zachodniej.
Inne
6 14. Wielka Równina Południowa (Dél-Alföld), Węgry. Jest jedną z lepiej zurbanizowanych części Węgier. W każdym z trzech hrabstw, które są położone w obrębie tego umownego regionu ponad 70 proc. ludzi mieszka w miastach. Mimo słabej koniunktury gospodarczej, niedaleko Kecskemet, jednego z większych miast regionu, Mercedes-Benz otworzył niedawno swoją fabrykę. Niemiecki gigant motoryzacyjny chce tam produkować rocznie ponad 100 tys. aut klasy B. Na zdjęciu: ratusz w Kecskemét, Dél-Alföld na Węgrzech.
Inne
7 13. Wielka Równina Północna (Észak-Alföld), Węgry. Obejmuje trzy okręgi: Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok oraz Szabolcs-Szatmár-Bereg i stanowi 19 proc. terytorium Węgier. Region zamieszkuje 15 proc. populacji kraju. PKB na osobę sięga tu 42 proc. unijnej średniej. Stolicą Wielkiej Równiny Północnej jest Debrecen, drugie największe miasto Węgier po Budapeszcie. Region ten jest znany z wysokiej jakości kąpielisk termalnych. Na zdjęciu Debrecen.
ShutterStock
8 12. Podkarpackie – Kolejny, ale niestety nie ostatni, przedstawiciel Polski w rankingu najbiedniejszych regionów UE. Podkarpacie jest siódmym regionem w Polsce pod względem gęstości zaludnienia. Na Rzeszowszczyźnie intensywnie rozwija się przemysł lotniczy. W regionie funkcjonują tez dwie strefy ekonomiczne: Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna WISŁOSAN oraz Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK Mielec. Wciąż jednak PKB na mieszkańca wynosi tu w przybliżeniu 42 proc. średniej dla UE-27.
Inne
9 11. Lubelskie – Tu zaczyna się Unia Europejska. Lubelszczyzna jest najbiedniejszym regionem w Polsce i jednocześnie jedenastym najuboższym regionem we Wspólnocie pod względem PKB per capita. Wskaźnik ten stanowi 41 proc. unijnej średniej. Gospodarka regionu oparta jest na rolnictwie. Lubelskie jest jednym z liderów w produkcji certyfikowanej żywności.
ShutterStock
10 10. Muntenia Południowa w Rumunii – PKB na jednego mieszkańca w tym regionie odpowiada za 40 proc. średniej UE. Stolicą Muntenii Południowej jest Calarasi (na zdj.) – miasto będące ośrodkiem przemysłu drzewnego, przetwórstwa spożywczego, a także produkcji szkła.
Inne
11 9. Węgry Północne (Észak-Magyarország) – PKB na mieszkańca osiąga tu jedynie 40 proc. średniej dla krajów UE. Region obejmuje trzy okręgi: Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves i Nógrád. Centrum Węgier Północnych i jednocześnie największym miastem tej części Węgier jest przemysłowy Miszkolc. Zdjęcie: Miszkolc z lotu ptaka.
Inne
12 8. Rumunia Południowo-Wschodnia (Sud-Est) – kolejny reprezentant Rumunii w rankingu najuboższych regionów Unii Europejskiej. Stolicą regionu jest najstarsze rumuńskie miasto Constanţa położone na wybrzeżu Morza Czarnego. PKB per capita tej części Rumunii odpowiada za 38 proc. średniej unijnej. Zdjęcie: Stocznia w mieście portowym Constanţa w Rumunii.
Inne / Picasa 2.7
13 7. Bułgaria Południowo-Wschodnia (Yugoiztochen)– Region ten znalazł się na 7 miejscu wśród najbiedniejszych w UE, mimo, że jest drugim najbogatszym regionem w Bułgarii. Najważniejszym miastem tego regionu jest położone na wybrzeżu Burgas. PKB na mieszkańca w Bułgarii Południowo-Wschodniej stanowi 36 proc. średniej UE. Jest to najmniej zaludniony obszar Bułgarii. Gospodarka regionu bazuje na turystyce, produkcji energii energetycznej oraz usługach. Na zdjęciu Burgas
Inne
14 6. Oltenia Południowo-Zachodnia w Rumunii – historyczna kraina stanowiąca zachodnią część Wołoszczyzny. Region ten składa się z pięciu okręgów: Dolj, Olt, Vâlcea, Mehedinți i Gorj. Mieszka tu ponad 10 proc. populacji Rumunii. Stolicą regionu jest miasto Craiova (na zdj.). PKB per capita w tym szóstym najbiedniejszym regionie UE sięga 36 proc. średniej unijnej.
Inne
15 5. Severoiztochen w Bułgarii – jeden z najbogatszych regionów w północno-wschodniej części kraju. Gospodarka Severoiztochen jest oparta o usługi i turystykę. Wciąż relacja PKB na jednego mieszkańca wynosi tu zaledwie 36 proc. średniej unijnej. Na zdjęciu miasto Warna w Bułgarii.
Inne
16 4. Bułgaria Południowo-Środkowa. Kontynuując podróż szlakiem regionów Bułgarii trafimy do drugiego największego po Sofii miasta, Płowdiwu. W skali Bułgarii jest to jedno z ważniejszych miast, zarówno pod względem gospodarczym, jak i kulturowym. Jego miastem partnerskim jest Poznań. Na zdjęciu regionalne muzeum etnograficzne.
Inne
17 3. Rumunia Północno-Wschodnia. Gospodarka tego najbardziej zaludnionego regionu opiera się głównie na rolnictwie. Na zdjęciu stolica regionu, liczące niewiele ponad 100 tys. mieszkańców i uznawane za jedno z najbardziej malowniczych miast w kraju Piatra Neamţ.
Inne
18 2. Bułgaria Północno-Środkowa. Stolicą regionu jest naddunajskie Ruse (na zdj.), największy port rzeczny w kraju. Dominuje tu przemysł lekki.
Inne
19 1. Bułgaria Północno-Zachodnia (Severozapaden). Zwycięzca w kategorii najbiedniejszych regionów również w roku 2008. Stolicą północno-zachodniej części Bułgarii jest Plewen – na zdjęciu najbardziej charakterystyczny budynek w mieście, Panorama Pleweńska, której budowę ukończono w 1977 roku.
Inne
Powiązane
Reklama
Reklama