Kalkuta: zobacz dawną stolicę Indii Brytyjskich (ZDJĘCIA)
Kalkuta została założona w 1690 r. przez Brytyjską Kompanię Wschodnioindyjską. Dziś ma około 5 mln mieszkańców i jest trzecim co do wielkości miastem Indii.
.
1 Kalkuta jest stolicą stanu Bengal Zachodni i stanowi ważny węzeł komunikacyjny i port, a także ośrodek przemysłowy, handlowy, naukowy i kulturalny tego regionu. Liczy ok. 5 mln mieszkańców. Na zdjęciu: rzeka Hooghly i widok na Kalkutę (1945 r.).
Domena Publiczna
2 Przedstawiona na zdjęciu dzielnica Burrabazar w Kalkucie ewoluowała z targu przędzy i tkanin do jednego z największych rynków hurtowych w Indiach. Popularne powiedzenie mówi: "W Burrabazar znajdziesz wszystko i nic. Jeśli zaproponujesz odpowiednią cenę, możesz kupić nawet oko tygrysa".
Bloomberg
3 W 2010 roku z produktem krajowym brutto uwzględniającym siłę nabywczą kształtującym się na szacunkowym poziomie 150 mld dolarów Kalkuta była trzecim największym gospodarczo miastem Azji Południowej. Przed nią znalazły się tylko Bombaj i New Delhi.
ShutterStock
4 Przez dziesięciolecia Kalkutę uważano za kulturalną stolicę Indii. Miasto wydało na świat wielu słynnych poetów i artystów. W Kalkucie przez wiele lat mieszkał słynny laureat nagrody nobla Rabindranath Tagore. Mówi się, że miasto to ma bengalską duszę, zaś Bengalczycy słyną z humoru i wielkiej dumy. Na zdjęciu: słynna świątynia Kalighat Kali.
ShutterStock
5 Z Kalkutą związana jest postać Matki Teresy, która przez ponad 45 lat służyła w tym mieście ubogim, bezdomnym i umierającym osobom. W 1979 roku otrzymała za to Pokojową Nagrodę Nobla, zaś rok później przyznano jej najwyższe indyjskie odznaczenie państwowe – order Bharat Ratna. Postać Matki Teresy bywa również często krytykowana, między innymi za nieprzejrzysty sposób funkcjonowania prowadzonej przez nią organizacji, a także sprzeciw wobec antykoncepcji i aborcji.
Bloomberg
6 Kalkuta jest jedynym indyjskim miastem, w którym legalnie działają ciągnięte na piechotę riksze. Ubodzy rikszarze przewożą całymi dniami swoich bogatszych rodaków i turystów, zaś urządzenie ich pracy jest niekiedy również ich domem.
ShutterStock
7 Winą za obecny chaos panujący w Kalkucie obciąża się marksistowskie władze Bengalu Zachodniego. Poziom życia mieszkańców zwiększa się jednak systematycznie, czego przejawem jest wzrost liczby samochodów i uciążliwe korki drogowe. Dla osoby niezaznajomionej ze zwyczajami panującymi na kalkuckich ulicach obserwowanie ruchu drogowego może być emocjonującym zajęciem.
Wikimedia Commons
8 Acharya Jagadish Chandra Bose Indian Botanic Garden to najstarszy ogród botaniczny w całych Indiach. Powstał w 1797 r. z inicjatywy brytyjskiego pułkownika Roberta Kyda - botanika-amatora, który postulował założenie ogrodu w celu badania indyjskiej flory pod kątem jej użyteczności i możliwości wykorzystania w innych krajach Imperium Brytyjskiego. Obecnie zajmuje 110 ha powierzchni i można w nim zobaczyć ponad 1400 gatunków roślin.
Creative Commons
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama