Sąsiad na skraju zapaści - oto najważniejsze dane o gospodarce Ukrainy
Jaka jest tak naprawdę sytuacja gospodarcza Ukrainy? Czy nasz wschodni sąsiad rzeczywiście jest w tarapatach? Oto wszystko, co musicie wiedzieć o ukraińskiej gospodarce i o tym, jak wskaźniki makroekonomiczne zareagowały na kryzys polityczny.
Jaka jest tak naprawdę sytuacja gospodarcza Ukrainy? Czy nasz wschodni sąsiad rzeczywiście jest w tarapatach? Oto wszystko, co musicie wiedzieć o ukraińskiej gospodarce i o tym, jak wskaźniki makroekonomiczne zareagowały na kryzys polityczny.
1 Kurs ukraińskiej waluty najbardziej ucierpiał w związku z napiętą sytuacją polityczną w relacji do dolara amerykańskiego. W mniej gwałtownym tempie kurs słabnie jednak już co najmniej od roku. Podobnie w przypadku relacji do euro - hrywna tylko od lipca zeszłego roku straciła ponad 10 proc.
Forsal.pl
2 Ukraińskie rezerwy w obcych walutach zmalały od końca sierpnia 2011 r. do końca listopada 2013 r. aż o 53 proc. Tylko w okresie listopada 2013 spadek wartości rezerw wyniósł prawie 2 mld USD. Bank centralny tłumaczy to koniecznością spłacania obligacji państwowych oraz długów wobec MFW, a także koniecznością stabilizacji kursu hrywny.
Forsal.pl
3 Ukraińska gospodarka przeżyła silny kryzys wraz z resztą świata w 2008 i 2009 roku. Po lekkim odbiciu w kolejnych latach, przerwanym kolejną, krótszą recesją w 2011 roku, ukraińskie PKB spada od trzeciego kwartału 2012 roku.
Forsal.pl
4 Jednym z gorszych sektorów ukraińskiej gospodarki jest obecnie produkcja przemysłowa. Jej wartość spada już d 19 miesięcy. Nie jest jednak aż tak źle jak w 2009 roku, kiedy spadki dochodziły prawie do 35 proc., a w grudniu 2013 r. spadek był już nieznaczny.
Forsal.pl
5 Średnie miesięczne zarobki są oczywiście najwyższe w stolicy. Przekraczają one ponad dwukrotnie zarobki w najbiedniejszym regionie kraju. W listopadzie 2013 roku średnie zarobki na Ukrainie 3268 hrywien, czyli około 385 dol. Ogólna średnia wynagrodzeń jest ponad 3 razy niższa niż w Polsce.
Forsal.pl
6 Trzeci kwartał ubiegłego roku był dla Ukrainy rekordowym pod względem ujemnego bilansu płatniczego. Nasz wschodni sąsiad miał w tym okresie minus na rachunku bieżącym w wysokości ponad 5,5 mld USD.
Forsal.pl
7 Jeśli chodzi o ceny towarów, w październiku na Ukrainie zakończyła się trwająca prawie 1,5-roku deflacja. Ceny na nowo zaczynają rosnąć bardzo powoli, jednak stabilizacja może być bardzo odległa. W maju 2008 roku, czyli niewiele ponad 5 lat temu, inflacja na Ukrainie przekraczała poziom 30 proc.
Forsal.pl
8 Biorąc pod uwagę inne czynniki makroekonomiczne, bezrobocie na Ukrainie jest dosyć niskie i wynosi ok. 7 proc. Wyjątkowo niski poziom osiągnęło w III kwartale 2008 roku, jednak już w kolejnym roku podskoczyło do najwyższego w ciągu ostatnich ośmiu lat poziomu 9,5 proc.
Forsal.pl
9 W styczniu CDS-y na ukraińskie obligacje 5 letnie w USD wzrosły powyżej wartości CDS-ów cypryjskich, osiągając najwyższy poziom w Europie. Nie można tego jednak porównać z sytuacją z pierwszej połowy grudnia, kiedy to na skutek gwałtownej pacyfikacji protestów w Kijowie osiągnęły one poziom najwyższy od czterech lat. CDS-y są instrumentami finansowymi pozwalającymi inwestorom ubezpieczyć się na wypadek bankructwa kraju, którego obligacje wykupili. Czytaj więcej w Finansopedii.
Forsal.pl
10 Rentowność ukraińskich 10-letnich obligacji osiągnęła w grudniu najwyższy poziom w okresie ostatniego roku. Rynki szybko zareagowały bowiem na pogorszenie się sytuacji politycznej w kraju. Inwestorzy do dziś mogą liczyć na większe rentowności, co nie jest jednak dobrą wiadomością dla ukraińskiego rządu.
Forsal.pl
11 Jeśli zainteresował Cię przegląd danych o gospodarce Ukrainy, zobacz także, jak gospodarczy kataklizm zmienił rynek pracy na świecie.
Media
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję