Reklama
Reklama

Jak się żyje w kraju Putina i diamentów? Oto najważniejsze statystyki o Rosji

30 czerwca 2014, 06:32
Podstawową informacją na temat jakości życia, która interesuje niemal każdego obywatela, są ceny żywności. Te są w Rosji wyższe niż u nas. Dużo tańsze są jednak papierosy (ok. 4-5 złotych) oraz krajowa wódka. Alkohole importowane, takie jak rum czy whiskey i wina nie pochodzące z Krymu, są bardzo drogie. To może być zaskakujące, ale tak wielki kraj, jakim jest Rosja importuje praktycznie wszystkie produkty: mięso, przetwory mleczne, owoce, warzywa. Federacja samodzielnie zaspokaja jedynie swoje zapotrzebowanie na zboże. Może je nawet eksportować - ostatnio sprzedała za granicę ponad 20 mln ton zbóż. Rosyjskie media już w marcu informowały o rosnących cenach żywności. Był to skutek spadającego kursu rubla. Natomiast resort gospodarki w tym samym czasie przewidywał, że inflacja przekroczy zakładane początkowo 5,5 proc. Sytuacji nie ratuje embargo na wieprzowinę z Unii Europejskiej, wprowadzone jako odwet za sankcje Zachodu po inwazji na Krym. Na początku warto poznać cenę rubla. 10 rubli dziś kosztuje ok. 0,8 zł (0,796 zł). Ponad rok temu dziesięć rubli było warte złotówkę. Na następnym slajdzie – ile kosztuje w Rosji średnio wyjście w miasto z przyjaciółmi.
Podstawową informacją na temat jakości życia, która interesuje niemal każdego obywatela, są ceny żywności. Te są w Rosji wyższe niż u nas. Dużo tańsze są jednak papierosy (ok. 4-5 złotych) oraz krajowa wódka. Alkohole importowane, takie jak rum czy whiskey i wina nie pochodzące z Krymu, są bardzo drogie. To może być zaskakujące, ale tak wielki kraj, jakim jest Rosja importuje praktycznie wszystkie produkty: mięso, przetwory mleczne, owoce, warzywa. Federacja samodzielnie zaspokaja jedynie swoje zapotrzebowanie na zboże. Może je nawet eksportować - ostatnio sprzedała za granicę ponad 20 mln ton zbóż. Rosyjskie media już w marcu informowały o rosnących cenach żywności. Był to skutek spadającego kursu rubla. Natomiast resort gospodarki w tym samym czasie przewidywał, że inflacja przekroczy zakładane początkowo 5,5 proc. Sytuacji nie ratuje embargo na wieprzowinę z Unii Europejskiej, wprowadzone jako odwet za sankcje Zachodu po inwazji na Krym. Na początku warto poznać cenę rubla. 10 rubli dziś kosztuje ok. 0,8 zł (0,796 zł). Ponad rok temu dziesięć rubli było warte złotówkę. Na następnym slajdzie – ile kosztuje w Rosji średnio wyjście w miasto z przyjaciółmi. / Forsal.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Reklama
Reklama

Powiązane

Reklama

Komentarze(9)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Misiaczek TEED
  2015-02-09 00:13:04
  W dobie wszechobecnego internetu można bardzo łatwo porównać poziom życia w naszym kraju jak i Rosji. Google Stret View prawdę powie. Proszę wybrać 4 przypadkowe miejscowości z różnych rejonów krajów w tym przypadku Polski i Rosji a następnie proszę "przejechać" się ulicami choćby osiedli domków jednorodzinnych... Mamy obraz rzeczywistości a nie często zakłamane statystyki.
  0
 • gruby lolo
  2014-10-24 09:04:44
  "Średnia pensja netto w regionie Jekaterinburga wynosi 2551,41zł" I to jest prawdziwa średnia , a nie tak jak w POlandii gdzie w statystykach na polecenie solidarnościuchów od 25 lat nie wlicza się umów z najniższą krajową. I dla tego "statystyczna średnia " (po polskiemu nie istniejąca) pensja w polsce to prawie 4000 zł brutto. a w realu około dwójki - z tendencją poniżej dwójki nawet w Stolycy na start.
  3
 • .................
  2021-09-20 12:02:16
  Moja babcia mieszkała w Rosji, jeszcze gdy rządził Stalin. Ja mojej ojczyzny nie zamieniłabym na Rosję.
  0
 • Robin Hood
  2014-10-24 10:31:29
  "Statystyka głupcze".
  Podawanie średniej wprowadza w błąd. Średnią można się posługiwać, gdy rozrzut wartości jest niewielki.
  Bardziej prawdziwa dla zarobków jest mediana - środkowa osoba w szeregu ustawionym od najniższej do najwyższej płacy.
  Szczytem szczęścia jest podanie dominanty, czyli wartości występującej najczęściej.
  0
 • rafal
  2014-10-24 10:47:38
  Kujbyszew - tak kiedys nazywala sie Samara
  0
 • AUtor
  2014-10-24 15:45:35
  zobacz jak się żyje w Toruniu,
  wpisz w googlach
  grzegorz orzechowski torun noca
  oraz
  grzegorz orzechowski torun aleja solidarnosci
  lub
  grzegorz orzechowski torun swieto (i wybierz sobie jakies z kolekcji)
  i pamiętaj, nigdy nie zamykaj reklam, niech same się zamkną, a jeśli ciebie interesuje któraś, po prostu weń kiliknij i po sprawie. i subskrybuj kanał jeśli podoba Ci się choć jeden film. miłego oglądania , hej! :)
  1
 • swoja Prawda
  2014-10-24 11:00:51
  Gdzieś czytałem że statystycznie na 100tys. mieszkańców w Rosji sprzedaje się dwa razy więcej nowych aut niż w Polsce . Ale pewnie to nieprawda bo przecież autor artykułu NA PEWNO by o tym napisał .
  1
 • buehehe
  2014-10-24 15:10:17
  Rosjanie mają swój przemysł motoryzacyjny, produkujący przyzwoite wozidła dla mas. POlaki sa zmuszeni do kupowania drogiego zachodniego badziewia za euro, na które ich nie stać.
  5
 • Spider
  2021-10-10 03:56:27
  Rosja to kochany kraj.
  1
Reklama
Reklama

Zobacz więcej

Reklama