Reklama

Reklama

Reklama

Oto 10 znanych marek, które kiedyś były polskie

16 września 2014, 06:20
Browar w Żywcu powstał w 1856 roku. Jego inicjatorem był Albrecht Fryderyk Habsburg, książę cieszyński i właściciel tzw. państwa żywieckiego. Już wtedy żywieckie piwo było uznawane za napój bardzo wysokiej jakości. Produkowano tu m.in. piwo Cesarskie, Eksportowe, Marcowe, Lagrowe, Bock czy Porter. W 1939 r. po wybuchu II wojny światowej żywiecki browar został przejęty przez Niemców, a jego nazwa została zmieniona na Beskidenbrauerei Saybusch. Piwo produkowano wówczas głównie na potrzeby niemieckiego wojska. Po wycofaniu się Niemców z Polski browar dostał się w ręce Armii Czerwonej, a w 1944 r. został przejęty przez Skarb Państwa. W 1990 roku browar przyjął nazwę Zakłady Piwowarskie w Żywcu SA, dwa lata później został sprywatyzowany. W 1994 roku Browary Żywiec zostały kupione przez holenderskiego Heinekena.
Browar w Żywcu powstał w 1856 roku. Jego inicjatorem był Albrecht Fryderyk Habsburg, książę cieszyński i właściciel tzw. państwa żywieckiego. Już wtedy żywieckie piwo było uznawane za napój bardzo wysokiej jakości. Produkowano tu m.in. piwo Cesarskie, Eksportowe, Marcowe, Lagrowe, Bock czy Porter. W 1939 r. po wybuchu II wojny światowej żywiecki browar został przejęty przez Niemców, a jego nazwa została zmieniona na Beskidenbrauerei Saybusch. Piwo produkowano wówczas głównie na potrzeby niemieckiego wojska. Po wycofaniu się Niemców z Polski browar dostał się w ręce Armii Czerwonej, a w 1944 r. został przejęty przez Skarb Państwa. W 1990 roku browar przyjął nazwę Zakłady Piwowarskie w Żywcu SA, dwa lata później został sprywatyzowany. W 1994 roku Browary Żywiec zostały kupione przez holenderskiego Heinekena. / Media
Sok Bobo Frut, proszek IXI, wódka Wyborowa – to tylko niektóre polskie marki, które stały się łakomym kąskiem dla globalnych koncernów. Choć wszystkim kojarzą się z rodzimym rynkiem, należą już do zagranicznych właścicieli.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Reklama
Reklama

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Powiązane

Reklama
Reklama

Reklama

Reklama
Zobacz

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak