Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Oto 10 znanych marek, które kiedyś były polskie

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Browar w Żywcu powstał w 1856 roku. Jego inicjatorem był Albrecht Fryderyk Habsburg, książę cieszyński i właściciel tzw. państwa żywieckiego. Już wtedy żywieckie piwo było uznawane za napój bardzo wysokiej jakości. Produkowano tu m.in. piwo Cesarskie, Eksportowe, Marcowe, Lagrowe, Bock czy Porter. W 1939 r. po wybuchu II wojny światowej żywiecki browar został przejęty przez Niemców, a jego nazwa została zmieniona na Beskidenbrauerei Saybusch. Piwo produkowano wówczas głównie na potrzeby niemieckiego wojska. Po wycofaniu się Niemców z Polski browar dostał się w ręce Armii Czerwonej, a w 1944 r. został przejęty przez Skarb Państwa. W 1990 roku browar przyjął nazwę Zakłady Piwowarskie w Żywcu SA, dwa lata później został sprywatyzowany. W 1994 roku Browary Żywiec zostały kupione przez holenderskiego Heinekena.
Browar w Żywcu powstał w 1856 roku. Jego inicjatorem był Albrecht Fryderyk Habsburg, książę cieszyński i właściciel tzw. państwa żywieckiego. Już wtedy żywieckie piwo było uznawane za napój bardzo wysokiej jakości. Produkowano tu m.in. piwo Cesarskie, Eksportowe, Marcowe, Lagrowe, Bock czy Porter. W 1939 r. po wybuchu II wojny światowej żywiecki browar został przejęty przez Niemców, a jego nazwa została zmieniona na Beskidenbrauerei Saybusch. Piwo produkowano wówczas głównie na potrzeby niemieckiego wojska. Po wycofaniu się Niemców z Polski browar dostał się w ręce Armii Czerwonej, a w 1944 r. został przejęty przez Skarb Państwa. W 1990 roku browar przyjął nazwę Zakłady Piwowarskie w Żywcu SA, dwa lata później został sprywatyzowany. W 1994 roku Browary Żywiec zostały kupione przez holenderskiego Heinekena. / Media
Sok Bobo Frut, proszek IXI, wódka Wyborowa – to tylko niektóre polskie marki, które stały się łakomym kąskiem dla globalnych koncernów. Choć wszystkim kojarzą się z rodzimym rynkiem, należą już do zagranicznych właścicieli.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (5)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów .
 • s
  2015-04-07 10:20
  od dwóch lat nie produkują wyborowej w poznaniu
  0
  zgłoś
 • ????
  2014-09-20 22:18
  Ciekawe ile Cussons zapłacił za te marki kilkanaście lat wcześniej...
  0
  zgłoś
 • buehehe
  2014-09-16 16:13
  No tak, to co najlepsze w łapy zachodnich kapitalistów, Polakom ledwo zipiące, niszczone przez państwo MSP. Brawo Polacy, 25 lat sukcesów transformacji. Szkoda mi Ukraińców, u nich będzie teraz to samo. I niech mi nikt nie wmawia ze zachód nie jest ekspansywny, potrzebuje nowych kolonii, nowych niewolników, nowych rynków zbytu. Rosja dobrze wie co robi broniąc swoich stref wpływów.
  0
  zgłoś
 • adam
  2014-09-16 10:51
  usa drukuje dolary i pożycza za darmo bankom i funduszom te za to kupują realne bogactwa na całym świecie.
  wojen nie potrzeba aby ograbić całe narody
  0
  zgłoś
 • EWA
  2014-09-16 10:20
  mamy nowe zabory?
  0
  zgłoś
Reklama

Zobacz więcej