Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nie panujesz nad portfelem? Oto 6 ukrytych powodów, dla których ludzie wydają za dużo

6 listopada 2015, 05:55
Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Większość poradników dotyczących oszczędzania jest do siebie podobnych. Dokładnie policzyć swoje przychody, sprawdzić na co się rozchodzą, przestać wydawać niepotrzebnie pieniądze oraz odkładać zaoszczędzoną nadwyżkę. Kluczowe jest ciągłe spisywanie wydatków.Jednak większość ludzi, gdy chce wprowadzić te zasady w swoim życiu, nie daje rady. Przyczyny tego stanu rzeczy leżą, między innymi, w strukturze ludzkiego mózgu. Ludzie zupełnie nie mają problemu z wyliczeniem i oszacowaniem swoich przychodów. Jednak zupełnie nie radzą sobie z wydatkami, co prowadzi do tworzenia całkowicie nierealistycznych budżetów. Wpływ na oszczędzanie ma też podejście. Gdy ktoś wyobraża sobie siłę woli jako coś skończonego i ograniczonego, będzie czuł potrzebę nagrodzenia siebie jakim impulsywnym zakupem za wytrwałość lub osiągnięcie celu. A czasem oszczędzanie i kontrola budżetu staje się tak trudnym i wymagającym celem, że samo w sobie prowadzi do takich zakupów. Oto jakie rady dla niechętnych oszczędzaniu przedstawia nauka.
Większość poradników dotyczących oszczędzania jest do siebie podobnych. Dokładnie policzyć swoje przychody, sprawdzić na co się rozchodzą, przestać wydawać niepotrzebnie pieniądze oraz odkładać zaoszczędzoną nadwyżkę. Kluczowe jest ciągłe spisywanie wydatków.Jednak większość ludzi, gdy chce wprowadzić te zasady w swoim życiu, nie daje rady. Przyczyny tego stanu rzeczy leżą, między innymi, w strukturze ludzkiego mózgu. Ludzie zupełnie nie mają problemu z wyliczeniem i oszacowaniem swoich przychodów. Jednak zupełnie nie radzą sobie z wydatkami, co prowadzi do tworzenia całkowicie nierealistycznych budżetów. Wpływ na oszczędzanie ma też podejście. Gdy ktoś wyobraża sobie siłę woli jako coś skończonego i ograniczonego, będzie czuł potrzebę nagrodzenia siebie jakim impulsywnym zakupem za wytrwałość lub osiągnięcie celu. A czasem oszczędzanie i kontrola budżetu staje się tak trudnym i wymagającym celem, że samo w sobie prowadzi do takich zakupów. Oto jakie rady dla niechętnych oszczędzaniu przedstawia nauka. / Bloomberg / Bartek Sadowski
Można przeczytać dowolną ilość poradników oszczędzania, a mimo to mieć pusty portfel przed wypłatą. Badacze powoli odkrywają, czemu tak jest, informuje Wall Street Journal.
Reklama
Reklama

Powiązane

Reklama

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    Reklama

    Zobacz więcej