10 sposobów na poprawę kondycji własnych finansów
Poprawienie sytuacji w swoim portfelu nie jest tak trudne jak, mogłoby się wydawać. Prezentujemy kilka najciekawszych pomysłów
Istnieją setki sposobów na poprawę kondycji własnych finansów. Najciekawszym z nich przyjrzał się businessinsider.com.
1 Obecnie nawet typowy urzędnik musi martwić się o swój publiczny wizerunek. Dołóż wszelkich starań, by twoja „marka” była dobrze postrzegana. Dotyczy to w coraz większej mierze sieciowego wizerunku. Wielu pracodawców wykorzystuje internetowe wyszukiwarki i media społecznościowe do oceny potencjalnych pracowników. Jeśli masz z tym problemy, możesz skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy. W USA popularnością cieszy się na przykład serwis BrandYourself.com.
ShutterStock
2 Popularność cenowych porównywarek rośnie w bardzo szybkim tempie. Inną ciekawą formą zwiększania oszczędności jest negocjowanie cen. Coraz większa liczba sklepów, nawet tych największych, proponuje oferty dostosowane do naszych finansowych możliwości i potrzeb. Warto mieć tego świadomość. Miejsca, które oferują najlepsze warunki powinny stać się stałym celem twoich zakupowych eskapad.
ShutterStock
3 Społecznościówki to miejsce przeznaczone nie tylko do zabawy. Narzędzia oferowane przez media społecznościowe mogą znacznie poprawić kondycję twoich finansów. Mogą być na przykład najskuteczniejszym kanałem komunikacji przy składaniu reklamacji. Portale takie jak LinkedIn pozwalają na szybkie zbudowanie sieci zawodowych kontaktów. Warto też sprawdzić, co udostępniamy na FB i czy informacje o nas na tym portalu nie zagrażają naszym pieniądzom.
Bloomberg / Andrew Harrer
4 Poprawa zdolności kredytowej zagwarantuje ci lepsze warunki przy zaciąganiu pożyczek w przyszłości, przede wszystkim hipotecznych. Jak możesz to zrobić? Na przykład zakładając kartę kredytową i pilnując, by spłata zadłużenia zaciągniętego za jej pośrednictwem przebiegała zgodnie z planem. Spóźnione płatności oraz wysoki stosunek zadłużenia do kredytowego limitu negatywnie wpłynie na postrzeganie twojej zdolności do pożyczania pieniędzy.
ShutterStock
5 Warto przeprowadzić pod kątem finansowym analizę własnych zainteresowań i pasji. W jaki sposób spędzasz wolny czas? Jeśli regularnie odwiedzasz restauracje i kino, to w skali roku może zrujnować twój budżet. Jeśli zamiast tego zajmiesz się bieganiem albo pracą wolontariacką, twój portfel zostanie odciążony. Możliwości jest bardzo dużo, a zmiana zainteresować wcale nie musi być drastyczna. Wręcz przeciwnie - taki „wewnętrzny audyt” może przyczynić się do harmonijnego rozwoju własnego.
ShutterStock
6 Racjonalne dysponowanie rodzinnym budżetem jest trudne, szczególnie gdy rodzina zaczyna się rozrastać. Pomocne w tym zakresie mogą się okazać specjalne aplikacje, które służą do koordynacji wydatków obu małżonków. Korzystanie z tego typu elektronicznej pomocy pozwoli ci także oszacować, czy twoje przychody przewyższają wydatki oraz czy posiadasz wystarczająco dużą finansową „poduszkę bezpieczeństwa”. Systematyczne oszczędzanie bez nieustannego kontrolowania wydatków jest niemożliwe.
ShutterStock
7 Wiele osób nie zdaje sobie dokładnie sprawy, jaki jest ich stan finansów. Poświęć czas na analizę wszystkich swoich aktywów i pasywów, by wiedzieć w jakim punkcie się znajdujesz. Warto byś zaczął myśleć w kategoriach „netto”. Jak dużą część z posiadanych pieniędzy będziesz musiał wkrótce przeznaczyć na spłatę zobowiązań, rat i rachunków? Czy posiadasz wolne środki, które w dłuższej perspektywie mógłbyś zainwestować?
ShutterStock
8 Źródłem finansowych niepowodzeń często jest niewłaściwy stosunek do pieniędzy. Przeanalizuj i poddaj refleksji własne przekonania na temat zarabiania. Warto też skonfrontować z tym zagadnieniem własne lęki. Może podświadomie boisz się biedy, co powstrzymuje cię przed podjęciem ryzyka i zainwestowaniem? A może uważasz, że bogacenie się jest moralnie niewłaściwe, albo nie zasługujesz na to, by być zamożnym? Robienie fortuny zaczyna się w głowie. Jeśli nie chcesz żyć „od pierwszego do pierwszego”, to pamiętaj o tym.
ShutterStock
9 Oszczędzanie jest znacznie łatwiejsze jeśli wiesz, w jakim celu odkładasz pieniądze. Motywację do oszczędzania może wzmocnić dzielenie się celami finansowymi z przyjaciółmi, a nawet z obcymi za pośrednictwem mediów społecznościowych. Pomoc innych ułatwi artykulację własnych potrzeb oraz wzmocni odpowiedzialność za ich realizację. Badania pokazują, że publiczne oświadczenia na temat jakiegoś zamierzenia wzmacniają motywację i zwiększają prawdopodobieństwo zrealizowania go.
Media