"Walne, które ma zaakceptować połączenie zaplanowane jest na 25 maja. Procedowanie w KNF postępuje bardzo szybko, więc jestem dużym optymistą, że zaraz po tym walnym dostaniemy zgody KNF umożliwiające nam przeprowadzenie fuzji prawnej. Nie jest niewskazane, aby oczekiwać tego w czerwcu i wtedy bylibyśmy gotowi z fuzją operacyjną na przełomie września i października, co spełniłoby jedną z naszych ambicji zawodowych - chcielibyśmy przeprowadzić najszybszą i najbardziej sprawną fuzję w sektorze bankowym " - powiedział Sobieraj w rozmowie z ISBnews.

Prezes poinformował, że zarząd uzgodnił już wielkość redukcji zatrudnienia zarówno w Aliorze, jak i w Meritum Banku, a ich skala będzie mniejsza niż zapowiadane 1 tys. osób. Proces informowania lokalnych urzędów pracy, negocjacje porozumień ze związkami zawodowymi w obu bankach został już zakończony.

"Wszystko już jest uzgodnione z pracownikami. Ten proces rozpocznie się wkrótce i dotknie zarówno pracowników z centrali, jak i oddziałów i będzie przeprowadzony zgodnie z planem do końca tego roku. Nie chciałbym podawać dokładnej cyfry, bo właściwym by było, by najpierw dowiadywali się o tym pracownicy. W takich wypadkach najczęściej mówi się o najgorszym scenariuszu, związanym z tym programem. Trzeba też pamiętać, że my cały czas zatrudniamy np. w sieci - w punktach T-Mobile. Netto mogę więc śmiało powiedzieć już teraz, że to będzie mniej niż 1 tys. osób" - podkreślił Sobieraj.

W I kw. nie widać jeszcze skutków połączenia, ani skutków zwolnień, dodał. 

>>> Czytaj też: Czy kredyt w obcej walucie to obecnie dobry pomysł?

W tym roku synergie kosztowe związane z fuzją sięgną 36 mln zł, a koszty integracji wyniosą 50 mln zł, zgodnie z wcześniej ogłoszonym planem. Bank zdefiniował także nową strukturę organizacyjną dla połączonej instytucji, zgodnie z którą centrum consumer finance stanie się Gdańsk.

W lutym br. Alior Bank zamknął transakcję nabycia 97,9% akcji Meritum Bank ICB (stanowiących 95,0% ogólnej liczby głosów) za 352,54 mln zł i ogłosił zamiar połączenia.

Alior Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 roku. Bank zadebiutował na warszawskiej giełdzie w grudniu 2012 r. Na dzień 30 września 2014 r. bank miał 2 473 tys. klientów, w tym 2 352 tys. klientów detalicznych i 121 tys. klientów biznesowych.

Meritum Bank ICB S.A., wcześniej Bank Współpracy Europejskiej S.A., działa na polskim rynku od połowy 1990 roku. Meritum Bank kieruje swoją ofertę do średniozamożnych klientów indywidualnych, mikro- i małych firm oraz osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą.