Przeciętny Europejczyk wypija dziennie pomiędzy jednym a czterema drinkami alkoholowymi. Oznacza to zwiększone ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i raka przełyku – wynika z najnowszego raportu stowarzyszenia United European Gastroenterology.

„Większość ludzi nie jest świadoma, że alkohol to czynnik ryzyka w przypadku tego rodzaju nowotworów” – komentuje prof. Helena Cortem-Pinto, gastroenterolog z Szpitala Uniwersyteckiego Santa Maria w Lizbonie. „Dowody epidemiologiczne nie pozostawiają wątpliwości, że taki związek istnieje” – dodaje.

Stowarzyszenie przeanalizowało dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), z których wynika, że Europejczycy piją więcej alkoholu niż mieszkańcy innych kontynentów. Średnio wypijają 11,2 litrów alkoholu rocznie, co daje mniej niż dwa drinki dziennie.

Dla porównania Amerykanie wypijają o ok. 20 proc. mniej, a Afrykańczycy o połowę mniej. Co piąty Europejczyk w wieku powyżej 15 lat pije bardzo często – powyżej 4 drinków w ciągu jednego dnia, co najmniej raz w tygodniu.

Stowarzyszenie American Cancer Society sugeruje, że ograniczenie picia alkoholu do 2 drinków dziennie dla mężczyzn oraz jednego drinka dziennie dla kobiet miałoby duży wpływ na poprawę stanu zdrowia oraz obniżenie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego.

Z raportu WHO z 2014 roku wynika, że aż 25 proc. wszystkich przypadków zgonów z powodu chorób jelita grubego jest związanych z przyjmowaniem alkoholu.

“Rakotwórcze działanie alkoholu zachodzi przede wszystkim jelicie” – komentuje Richard Gardner, szef brytyjskiego stowarzyszenia gastroenterologów. „Zasadniczo nie ma czegoś takiego, jak picie alkoholu pozbawione ryzyka” – dodaje.

WHO szacuje, że liczba zachorowań na raka wzrośnie z 14 mln w 2012 roku do 22 mln w 2030 roku. W tym samym czasie liczba zgonów z powodu raka wzrośnie z 8,2 do 13 mln.

“Aby ograniczyć liczbę chorych, należy podjąć działania polityczne, mające na celu podniesienie cen i ograniczenie dostępu do alkoholu” – uważa Markus Peck, szef oddziału gastroenterologii i hepatologii, endokrynologii i nefrologii z kliniki szpitalnej w Klagenfurcie w Austrii.

Krajem, który wiedzie prym pod względem liczby wypitych drinków alkoholowych, jest Litwa. Mieszkańcy tego państwa piją średnio 3,2 drinki dziennie, co oznacza 18,2 litry czystego alkoholu rocznie na osobę. Dla porównania Amerykanie piją 1,6 drinka dziennie. Drugie miejsce w tym niechlubnym zestawieniu zajęły Polska i Wielka Brytania, gdzie wypija się nieco ponad 2 drinki dziennie.

>>> Czytaj też: Brytyjczycy rzadko zmieniają pracę. To zły znak dla tamtejszej gospodarki